Проф. Михаил Константинов предупреди за големите опасности, които крие електронното гласуване
Масовото въвеждане на електронно гласуване в реални избори в момента е много опасно. Това каза политическият анализатор Михаил Константинов във връзка с експерименталното електронно гласуване, което ще се проведе у нас на 11 и 12 декември и предстоящото му официално въвеждане догодина.
По думите на проф. Константинов при експеримента нищо страшно няма да стане, защото няма да има истински избори, а ще се демонстрира, че може да се получи подобен вид комуникация. Той припомни, че всички високотехнологични държави са се отказали от подобно гласуване. Машинно гласуване има само в страни с много неграмотни избиратели като Индия, Мексико, Бразилия и Венецуела. „Тези машини, ако бъдат закупени, ще струват 40-50 млн., но после ще бъдат откраднати и ще се наложи купуването на нови. Цената на един глас ще достигне 200-250 лв. Освен това не може да се осигури 100% гласуване у нас и в чужбина“, коментира проф. Константинов пред "Фокус".
Той допълни, че електронното гласуване е несигурно, колкото електронното банкиране, заради пробивът в смарткартите, тъй като има възможност за тотално хакване на гласовете, както се източват банковите сметки. Пример за подобен случай е Естония, където се гласуваше със смарткарти. Проф. Михаил Константинов призова народните представители да отложат с решение въвеждането на електронното гласуване поне за срок от три години.