Проф. Станчев: Путин няма да се задоволи с Донецк и Луганск, целта му е... КАРТА
Путин няма да изпусне Херсонската област, пътя, сухопътния – от Мариупол до Крим. Страхувам се, че той няма да отстъпи оттам, коментира професорът
„Ще обявим неутралитет. Няма да признаем, че Крим е руски юридически, но явно ще продължим нашата теза, че това е нарушение на международното право – юридически се явява територия на Украйна, както и Донбас.“
Това заяви проф. Михаил Станчев ръководител на Катедрата по нова и най-нова история в Харковския национален университет „В. Н. Каразин“, по БНР.
Друг е въпросът, че Путин ще се опита да стигне административните граници на Луганска и Донецка област и да ги присъедини към Русия, както Крим, добави той.
„Страхувам се, че не е само това. Путин няма да изпусне Херсонската област, пътя, сухопътния – от Мариупол до Крим. Страхувам се, че той няма да отстъпи оттам.“
Предстои у нас да излезе книгата на проф. Станчев „Третата световна война – Битката за Украйна“. Първото издание на книгата, на която той е съавтор, е от 2015 година.
„Тогава написахме, че това е началото на по-сериозна и голяма инвазия, ако международната общност не се сплоти и не се противопостави на Русия. Това не стана нито след Грузинската война, нито след анексията на Крим и Донбас. Международната общност явно не дооценяваше стремежа на Путин, параноидалната идея да възстанови територията на бившия Съветския съюз.
Ген. Конашенков с горещи фронтови новини: Ожесточени битки и тежки удари по ВСУ ВИДЕО
Ако НАТО и ЕС, американците продължават така да наблюдават, ще имаме не само две Кореи, тоест две Украйни, но се страхувам, че както по времето на Сталин той ще дойде към границите на бившия Съветски съюз и ще предяви претенции и към Финландия, и към Прибалтика, и към Полша“, посочи проф. Михаил Станчев.
„Винаги преговорите са по-добри от бойните действия. Това, че Турция се включи като посредник, е много важно, защото Турция е една от страните, които имат съществено влияние в Черноморския регион и може да говори и с руската страна, и с украинската“, коментира историкът.
По думите му темата за статута на Украйна като неутрална държава не е новост и още през 1990 година в декларацията за независимост на страната е записано, че „Украйна ще бъде извънблокова държава“.
По време на осемгодишната война в Донбас украинците внесоха изменения в Конституцията и в Закона за външната политика за стремежа на Украйна да стане член на ЕС и НАТО, уточни той.
Впечатляващо ВИДЕО! Щурмови самолети Су-25 унищожиха украински военни складове
Според проф. Станчев войнствената реторика и от двете страни в комуникацията между Кремъл, ЕС и НАТО е довела до конфликта в Украйна. Запитан има ли риск страната да бъде разделена проф. Михаил Станчев отбеляза, че не изключва такава възможност.
Относно възможното присъединяване на ЛНР и ДНР към Руската федерация на принципа на Крим преподавателят каза, че това може да се случи: „Честно казано, не виждам Украйна ще може ли да направи нещо без международната подкрепа.“
Ако сравним датите за начало на първите две световни войни, се получава 68. Оказва се, че датата на сегашната война също дава число 68, посочи Михаил Станчев.
„Какво това означава, аз не съм астролог, но нещо явно означава. Може да бъде и странно, а може и не. Някакво обяснение би трябвало да има.“