Проф. Вачков за искането на Пендаровски за македонските евреи: Поредните нападки срещу България

Като се видят всички документи, става ясно, че страната ни няма как да се противопостави на депортирането им, каза той

Тезата на Стево Пендаровски не е нова. Тази теза не се гради на никакви аргументирани источиески факти. Тази теза има политически цели.  

Това каза в предаването "Лице в лице" по bTV директорът на Института за исторически изследвания при БАН и член на съвместната българо-македонска комисия по исторически и образователни въпроси проф. Даниел Вачков, който коментира искането на северномакедонския президент Стево Пендаровски България да се извини заради депортацията на македонските евреи.

"Депортирането на евреите от Северна Македония е изцяло организирана и финансирана от Германия.

Това е част от една обща акция на Германия на Балканите. 1941 година Германия побеждава Югославия в една кратка война. България само администрира териториите в Македония и Беломорска Тракия, но тези територии са изцяло под властта на Райха.

Тези територии са отдадени на България да ги администрира до края на войната, но Германия винаги ги е считала за свои. Това е ясно разписано в документи от онова време. Германия гледа на евреите от Македония като подвластни на Берлин.

Като се видят всички документи, става ясно, че България няма как да се противопостави на депортирането на тези евреи", разкри той. 

"Не мисля, че цар Борис III е имал как да направи нещо. В този момент отношенията му с Берлин са доста сложни, защото той категорично отказва да изпрати българска армия на Източния фронт. България е един много особен съюзник на Германия.

Самият факт, че Македония и Беломорието не се дават изцяло на България говори достатъчно за този факт. По този начин Германия е искала да бъде сигурна, че България ще изпълнява съвестно своите съюзнически задължения. Твърденията на Стево Пендаровски са поредните нападки към България", категоричен бе проф. Вачков. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук