Проф. Витанов: Не мога да смятам ли? Ето, че пак познах за случващото се с К-19 у нас
Преди 2 седмици казах, че ще започне плавно повишаване - ето, че го има. Въпросът е да не прехвърляме 1 500 заразени
Над милион и половина българи биха се ваксинирали срещу Ковид-19, а 43% не биха. Това сочат данните от проучване на "Тренд". С темповете на ваксиниране у нас - кога ще достигнем заветните 70%?
"Досега имаме доставка на малко количество ваксини. Февруари ще дойдат няколкостотин хиляди. Помнете ми думата, тогава ще говорим дали ще намерим достатъчно хора, които да се ваксинират. Ваксинацията в България ще върви много по-бързо", каза математикът от БАН и Националния оперативен щаб проф. Николай Витанов в ефира на Bulgaria ON AIR.
По негово мнение хората, които са се срещнали с вируса, са 18-20%.
"В мрежата полетяха изказвания, че не мога да смятам. 2 млн. човека ги няма в България, така че смятаме 18-20% от 5 млн. От тях 70% са 3,5 млн. души. За да ги ваксинираме, ни трябват 7 милиона ваксини, а до края на годината са поръчани 18 млн.", обясни математикът.
Според него, ако има достатъчно желаещи, след края на лятото ще започне да се усеща, а есента ще достигнем 70% ваксинирани. Той бе категоричен, че в момента сме доста далеч от естествения стаден имунитет.
"Следим 116 параметъра за България. Преди 2 седмици казах, че ще започне плавно повишаване - ето, че го има. Въпросът е да не прехвърляме 1 500 заразени. Мерките се отпускат, това ще доведе до повишаване. Когато достигнем 1 500, всичко зависи от действието на активните елементи - правителството, НОЩ, министерствата, народа", подчерта проф. Николай Витанов.
Той посочи, че след май се очаква броят на заразените на ден да намалее заради атмосферните условия и масовата ваксинация.
"При учениците трябва да се внимава, МОН предприема вълнообразната тактика - 2 седмици на училище, 2 седмици почивка. По-голямото пренасяне на заразата идва от неспазването на мерките от други хора, не от учениците, но все пак и те са един голям фактор. Ако успеем с умело управление да задържим под 1 500 случая на ден до края на февруари, има шанс третата вълна да я ударим с масовата ваксинация март и април месец", отбеляза математикът от БАН.