Психолог огласи основната причина за разрива Трифонов-Петков
Единият работи основно с негативната енергия, а другият – основно с позитивната, заяви Михайлина Абрашева
Двамата лидери – Кирил Петков и Слави Трифонов прилагаха дали съзнателно, дали несъзнателно, емоционална манипулация. Но те са антиподи дори в прилагането на тази емоционална манипулация. Това коментира пред "Фокус" психологът Михайлина Абрашева.
„Единият работи основно с негативната енергия, а другият – основно с позитивната. Няма как те да се срещнат, те са на една ос в двете крайности. И когато говорим за емоции, те са непредсказуеми. Този разрив между двамата беше неизбежен, защото и двамата лидери не са естествено излъчени от обществото“, посочи психологът.
И при двамата лидери се наблюдава силна употреба и разчитане на емоционалната манипулация и чрез нея те постигат високи резултати на изборите през миналата година, 2021 г., припомни тя.
„Г-н Станислав Трифонов, както се нарича, но популярен като Слави Трифонов – през април, и г-н Кирил Петков – през ноември. Разликата е в начините на прилагане на тази емоционална манипулация.
Слави Трифонов играе справедливият, нетърпящият, загрижен за националния интерес и основни демократични ценности, особено за правото на свобода, свободна воля и свободно заявяване на позиции. Тази емоционална манипулация се прилага достатъчно дълго в годините назад чрез концерти, телевизионни предавания, ежедневно присъствие на екран в големи периоди от време“.
„Това добре. Но когато получаваш смайващо висок резултат през април 2021 г., прилагането на това силно емоционално въздействие и реализирането му, заради което са ти гласували доверие, буквално издиша“, отбеляза тя.
Психологът отбеляза, че при премиерът Кирил Петков отново има силна емоционална манипулация, започнала своя живот след отказа на „Има такъв народ“ да реализират мандата си през април 2021 г.
„Тук ролята, в която влиза този лидер, е на младия, напористия, образования, успелия, усмихнатия, пригладен и доста захаросан тип. Идва по един естествен начин след гнева и недоволството и вкарва обществото в омаята на светлото бъдеще.
Обещанията са много нереалистични, в различни посоки, но винаги казани с усмивка и позитивна емоция – съзнателно търсен ефект на фона на сърдитите лидери от „Има такъв народ“, които мобилизираха до този момент негативната емоция на отхвърлянето, на отричането, гнева, разрушаването. Така „Продължаваме промяната“ и нейният лидер запълват умело образувания вакуум в последните две години за позитивни емоции, но емоциите са нетрайни“, отбеляза Абрашева.
Психологът посочи, че взетите решения под влияние на емоциите са краткотрайни. В момента виждаме едно отрезвяване на еуфорията, първо на тази за разрушаване на усещането за контрол на основата на негативизма и отричането, и второ, на илюзията за случване на нереалистични обещания, допълни психологът.