Радев със завой на 180 градуса за съдбата на Кирил Петков
Служебният министър на икономиката вероятно е подвел екипа на президента с тази попълнена декларация
Служебният министър на икономиката Кирил Петков няма да бъде в нов състав на евентуално следващо служебно правителство на президента Румен Радев. Това споделиха лаконично високопоставени източници от “Дондуков” 2, пише “Труд”.
Нещо повече, малко преди скандалът с двойното гражданство на Петков да тръгне с пълна сила, станало ясно, че нещо в документите на Петков не е наред.
Никой не е допускал, че толкова ясно конституционно изискване, като това за българското гражданство, ще бъде така неглижирано от номинираните за министри, коментираха служители на президентската администрация. И намекнаха гневно, че в суматохата около съставянето на служебното правителство очевидно подписването на документи е било съвсем на коляно от бъдещите министри.
Декларацията, която Кирил Петков е подписал за гражданството си при назначаването му за служебен министър, все още не е показана никъде публично.
Въпросите, които възникнаха с двойното му гражданство от понеделник насам, вече със сигурност са го направили нежелан в нов служебен кабинет, какъвто очевидно ще има отново при нереализацията на третия мандат за съставяне на правителство.
В началото на септември Конституционният съд ще заседава по казуса с канадското гражданство на Петков, тъй като вече има образувано конституционно дело №18/2021 г. по искане на 55 народни представители от ГЕРБ за установяване на противоконституционност.
Конституционните съдии ще разгледат Указ №129 на президента на Република България за назначаване на служебно правителство от 12 май 2021 г. (обн., ДВ, бр. 39/2021 г.), в частта, с която за служебен министър на икономиката е назначен Кирил Петков Петков. Но пак от Конституционния съд ще има и официално питане до канадските власти.
На 14 август външно министерство изпрати запитване чрез посолството на Република България в Канада за наличието на канадско гражданство на Петков. Все още от МВнР не са съобщили, дали имат отговор по скандалната тема.
Официалните документи
Конкретно за декларацията - неистина в нея е престъпление
Това е бланка на декларацията, която служебният министър Кирил Петков е попълнил при назначаването си в служебния кабинет. Според подписа, който е положил, това би трябвало да означава, че още на 12 май 2021 година не е бил канадски гражданин.
При назначаването си за служебен министър на икономиката, Кирил Петков вероятно е подвел екипа на президента Румен Радев с точно тази попълнена декларация.
Това коментираха източници от “Дондуков” 2. С въпросния документ лицето, което се подписва, декларира, че отговаря на изискванията на Конституцията да бъде член от състава на правителството.
Съдържанието на декларацията е много кратко, но конкретно. Посочени са чл. 110 и чл. 65 от основния закон на България. Според чл. 110 “членове на Министерския съвет могат да бъдат само български граждани, които отговарят на условията за избиране на народни представители”.
В чл. 65 от Конституцията също се акцентира на българското гражданство: “за народен представител може да бъде избиран български гражданин, който няма друго гражданство, навършил е 21 години, не е поставен под запрещение и не изтърпява наказание лишаване от свобода”.
В Наказателния кодекс от чл. 313 и следващи, попълването на декларация с неистинно съдържание е престъпление. А който затаи истина в писмена декларация по силата на Конституцията, която се дава пред орган на властта и с нея се удостоверява истинността на дадени обстоятелства, подлежи нарушава съставите на НК, коментираха юристи.
Въпросната декларация се явява официален документ, отбелязаха още те.
Контра
От ДБ захапаха ИТН за „британка“
Имунологът Велислава Петрова, предложена за министър от ИТН, също била с двойно гражданство, според Теодор Михайлов от ДБ.
Велислава Петрова, имунолог с докторски степени по имунология и вирусология е номинацията на лидера на “Има такъв народ” Слави Трифонов за министър на здравеопазването и след това за министър на образованието от ИТН.
С двойно гражданство - българско и британско”.
Това написа в профила си във Фейсбук Теодор Михайлов от “Демократична България”. “Лошото е, че ако от ИТН са много любопитни към другите, не е зле да се обърнат и към себе си. Освен, ако някой друг не им говори в слушалката”, пише още Михайлов от ДБ.
Юристи коментираха пред “Труд”, че при това положение мандатът на ИТН за съставяне на правителство не е бил изпълнен. Казусът обаче вече е без значение, тъй като няма никакви актове към институциите.
Даниел Митов, зам.-председател на ГЕРБ: Препоръчвам час по-скоро да отиде в Букурещ за документите си
ЕК е в правото си да запита българския кабинет и българските власти относно гражданството на министър Кирил Петков.
Причината е, че той е двоен гражданин на страна извън Европейския съюз, което представлява риск и за съюза. Препоръчвам на Кирил Петков час по-скоро да отиде до Букурещ да си вземе документите, за да стане ясно дали е имал двойно гражданство по времето, когато е бил назначен за министър.
Доц. Наталия Киселова, доктор по Конституционно право: Казусът не се решава със статуси във Фейсбук
Цялaтa инфoрмaция, кoятo пoлучaвaмe, е прeз cтaтуcи нa Фeйcбук, Тя oбaчe e cубeктивнa. Кoнcтитуциoнният cъд кaзвa, чe прeз пoдoбнa инфoрмaция нe мoжe дa ce прaвят зaключeния.
Oт дocтa врeмe Кирил Пeткoв e oбeкт нa вицoвe и cкeчoвe и явнo иcкa дa ce oткaчи oт вcичкoтo и дa cи върши рaбoтaтa. В нaчaлoтo нa ceптeмври щe бъдe oбрaзувaнo кoнcтитуциoннo дeлo. Кoнcтитуциoнният cъд щe пoтърcи oфициaлeн oтгoвoр oт Кaнaдa.
Ако се установи, че към датата на назначаването си е имал и друго гражданство, то тогава има решение на КС от миналата година, че само преките последици могат да бъдат обявени за нищожни, но тъй като случая е различен от обикновеното, смятам, че няма да се стигне до разваляне на сделки и за всеки акт на министъра трябва да се води отделен процес.