Рамадан Аталай за мерките на кабинета за тока: Много се бави, нямат яснота, бавно се учат, още са на първия въпрос на конспекта
Мораториумът върху цената на тока - и имахме ясна позиция, че това е най-неработещото нещо, което може да се случи една държава, смята депутатът от ДПС
Високите цени на еленергията, на всички енергии не са причината това, че в България липсва електроенергия или имаме недостиг на газ. Това е световен проблем, геополитика. Недостиг на енергия има в целия свят след пандемията. Той е причинен от недалновидността на лидерите на Европа и останалите държава.
Това каза пред bTV депутатът от от ДПС Рамадан Аталай, коментирайки енергийната криза в България.
Новото правителство се чуди как и по какъв начин да излезе от създалата се ситуация. Правителството много се бави, нямат яснота за състоянието на енергетиката, не търсят помощ, бавно се учат, те още са на първия въпрос на конспекта", каза още той.
Що се отнася до днешния дебат в парламента относно конектора с Гърция, той каза:
"Днес изведнъж бе зададен въпроса за гръцкия колектор. Това е проблем от 12 години. Там още в основата, в началото грешката е много голяма, според мен. Проектирането и строителството са дадени на една компания, а според нас трябваше да е проект между двете държави.
Тогава зад фирмите щяха да застанат сериозни банкови институции. И както се построи балкански, така и щяхме да имаме и гръцки поток. Разбира се има и някои други геополитически проблеми", обясни депутатът от ДПС.
Аталай отрече твърденията, че едната тръба е построена за сметка на другата, както често опозицията обвиняваше правителството на ГЕРБ
"Не би трябвало да допускаме, че гръцката връзка е за сметка на руската тръба. Новите политици често се опитват да артикулират думата саботаж. Тя се ползваше по време на социализма, за да обвиняваш вътрешния си противник. Днес за саботаж не може да се говори при тази пазарна икономика в целия свят. Това не е приемливо.
Има проблеми, но и това правителство не може да ги разреши, защото с безотговорното си самочувствие излязоха и казах, че на 1 януари ще потече газ по тази тръба. Сега обещаха, че ще стане юли. Това няма как да се случи. Защото за този проект ще са необходими допълнителни средства. Докато те се осигурят, този срок ще е минал", обясни експертът.
Аталай припомни, че цялото трасе се строи от гръцка фирма. "Проблемът е много сериозен. Проблемът е липсата на диверсификация на газ в България. Ако днес бяхме купили 1 милиард кубика от Азербайджан, цената на газа днес щеше да е друга", добави той.
По думите му българската страна е заинтересован, но не успяхме да отстоим позицията си, нито пред Европа, нито поред съседите. Няма как да се контролира една проектна компания, както ако бяха двете държави.
"Мораториумът върху цената на тока. Въстанахме единствено ДПС. Имахме ясна позиция, че това е най-неработещото нещо, което може да се случи една държава, когато има пазарни механизми. Да се намесиш в работата на независим орган и да не вземеш решение как да се реши проблема, а да отложиш решението и да дигнеш бялото знаме, защото искаш да правиш анализ.
Премиерът и министърът на финансите с това безотговорно чувство пребивават във властта поне 6-7 месеца. Не може едни харвардски учени да се изкажат от трибуната на парламента и да кажат: знаем за мораториума, но го подкрепяме . Или те не са завършили Харвард или ние тук в България сме по-подготвени", каза Аталай, коментирайки мораториума върху цените на тока и газа.
По думите му, ако нямаше мораториум, сега можеше да се намали цената на тока, като исканото увеличение бе 15%, но ДДС можеше да се намали с 11%.
"Заради мораториума всеки ден правим загуби. За да ги заличат те тръгнаха да определят някаква методика за подпомагане за бизнеса. Тя не е приемлива от бизнеса. Затова бизнесът отива при президента, дали няма да отидат и при Синода, но вече няма кой да им помогне.
При тяхната методология, държавата ще плати 400 милиона, а бизнесът над милиард. Така инфлацията расте. Докато те анализират, предприятията ще фалират", каза още Рамадан Аталай.