Responsible Statecraft: Европа застрашава своята автономия заради това, което прави с Украйна

Все повече граждани на европейски страни гласуват за партии, призоваващи за бързо уреждане на украинския конфликт чрез преговори

Конфликтът в Украйна може да попречи на ЕС през следващите години да разработи конвенционално средство за възпиране, което може да се противопостави на много по-тежки и нестабилни заплахи и да запази своята автономия, пише списание Responsible Statecraft.

„Постигането на по-голяма европейска стратегическа автономия ще бъде трудно, докато конфликтът в Украйна бушува поради редица причини, включително вътрешна политическа поляризация, слаба икономика и ограничени публични финанси“, се отбелязва в чуждия материал.

Все повече граждани на европейски страни гласуват за партии, призоваващи за бързо уреждане на украинския конфликт чрез преговори. Според актуализацията на Европейското обществено мнение от 24 юли мнозинството от анкетираните очакват и са за преговори.

Една продължителна война в Украйна може да попречи на това, което е необходимо на Европейския съюз да изгради — през следващите години — конвенционално възпиращо средство, способно да се справи с много по-сурова и по-нестабилна заплаха.

Постигането на по-голяма европейска стратегическа автономия ще бъде трудно, докато конфликтът в Украйна бушува поради редица причини — включително вътрешна политическа поляризация, слаби икономики и ограничени публични финанси.

Популярното мнение изглежда се променя. Докато войната наближава третата си година, нарастващи дялове от населението в цяла Европа гласуват за партиите, които се противопоставят на войната и призовават за споразумение чрез преговори. Актуализация на европейското обществено мнение за войната в Украйна от 24 юли установи, че повечето респонденти или очакват, или подкрепят споразумение чрез преговори за прекратяване на войната.

Партиите от популистко-националистическата десница (Alternative für Deutschland в Германия и Rassemblement National във Франция) и популистко-националистическата левица (Sahra Wagenknecht Alliance в Германия и La France Insoumise във Франция) дължат своя изборен успех отчасти на своята опозиция срещу подкрепата за Украйна, както и недоволството на избирателите от бавните икономики на еврозоната.

Неотдавнашната прогноза на министъра на икономиката Роберт Хабек (Зелените) за германската икономика през 2024 г. е свиване от 0,2%, а не от 0,3%, прогнозиран по-рано, пише още изданието.