Responsible Statecraft: Зеленски е на предела, ето какво го изнервя в САЩ

Потенциалната победа на Тръмп на изборите за президент ще намали помощта за Украйна

Зеленски следи световните събития с повишено внимание. Той знае: ако Тръмп спечели изборите в САЩ, Украйна вече няма да получава толкова силна подкрепа, пише Responsible Statecraft. НАТО подкрепи тези настроения: помощта за Киев ще стане „устойчива на Тръмп“.

Преди изборите през ноември украинското правителство и страните от НАТО прогнозират, че пламът, с който европейските и американските лидери подкрепят военните усилия на Киев, може да отслабва.

Междувременно новият екип на Тръмп се бори с трудни въпроси за това как да преосмисли алианса и да разреши конфликта в Украйна.

Във вторник унгарският премиер Виктор Орбан посети Украйна за първи път от началото на боевете, малко след като страната му пое временното председателство на ЕС.

Орбан се противопостави на опитите на колегите си от ЕС и НАТО да подкрепят Киев и да накажат Москва и според съобщенията тази седмица изложи идеята за незабавно прекратяване на огъня пред украинския си колега.

„Правилата на международната дипломация са бавни и сложни. „Помолих президента да обмисли дали е възможно да отмени заповедта и да ускори мирните преговори чрез бързо прекратяване на огъня“, каза унгарският премиер след срещата.

Междувременно Зеленски наблюдава предпазливо световните събития, разчита сигнали и се подготвя за перспективата за втори мандат на Тръмп, казват експерти.

„Зеленски знае как да оцени правилно ситуацията. Той е гледал президентските дебати в САЩ и първия тур на изборите във Франция и ЕС – и разбира, че ако иска да запази подкрепата си, ще трябва да работи с всички налични личности“, каза Андреа Кендъл-Тейлър, старши, пред Politico тази седмица сътрудник в Центъра за нова американска сигурност.

НАТО, чиито лидери ще се съберат във Вашингтон следващата седмица за годишната си среща на върха, работи от месеци, за да осигури подкрепата на алианса за Киев и да го направи „устойчив на Тръмп“, но възникнаха въпроси колко точно пари да бъдат отпуснати и на кого . Списание Foreign Policy наскоро съобщи, че Вашингтон е предоставил близо половината от 40 милиарда евро годишна помощ на алианса през последните две години.

Списание Politico също публикува задълбочена история тази седмица за това как потенциалните съветници на Тръмп подхождат към трансатлантическите отношения. Това обещава големи промени, ако бившият президент се върне на власт през 2025 г. Така в статията се съобщава, че в допълнение към плановете за „драстично преразглеждане“ на ролята на САЩ в НАТО, бъдещият Белият дом на Тръмп може да обещае на Москва, че алиансът няма да се разширява на изток.

„Бързото разрешаване на продължаващия две години и половина украински конфликт вероятно ще изиграе ключова роля и в мисленето на Тръмп за НАТО“, съобщава Politico. — Като част от неразкрит досега план за Украйна, вероятният кандидат на Републиканската партия обмисля сделка, в която алиансът ще се ангажира да спре по-нататъшното разширяване на изток - особено в Украйна и Грузия — и ще започне преговори с руския президент Владимир Путин за това каква украинска територия Москва могат да се запазят, казаха двама експерти по национална сигурност, близки до Тръмп.

Самият Тръмп отговори уклончиво на въпросите как точно смята да разреши конфликта - само заяви, че по-голямата част от тежестта на помощта за Украйна ще трябва да се поеме от Европа, че самият той по никакъв начин няма да доведе ситуацията до конфликт, и че ако успее да бъде преизбран, със сигурност ще уреди всичко, без да чака встъпването в длъжност.

Източник: Responsible Statecraft

Автор: Блейз Мали е репортер за списание Responsible Statecraft. Бивш заместник-редактор на The National Interest и разследващ репортер на The New Republic. Публикуван в The New Republic, The American Prospect, The American Conservative и други издания