Робините за секс пак скараха Южна Корея и Япония
Япония няма право да говори за решаването на проблема с т.нар. Жени за утеха, въпреки подписаното с Южна Корея през 2015 г. споразумение за разрешаване на спора. Това заяви в четвъртък, президентът на Южна Корея, Мун Дже Ин по време на церемонията в чест на отбелязвания днес Ден на независимостта в страната, предаде БГНЕС.
„Що се касае до проблемите със сексуалното робство, японското правителство – което е главен виновник – не бива да говори, че те са разрешени“, категоричен бе южнокорейският лидер. "Истинско решение на проблема може да бъде постигнато, само (ако Япония) си спомни историята и си извлече от нея поука", каза още Мун.
Той настоя, че Токио е длъжно да предложи искрените си извинения на Корея и на жертвите на престъпленията, извършени от японската армия по време на окупацията на полуострова между 1910-1945. Едва след това ще стане възможно нормализирането на отношенията с Япония, подчерта президентът.
Терминът "жени за утеха" (среща се и като „жени за комфорт“) обуславя младите корейки и китайки, които по време на японската окупация през Втората световна война биват принуждавани да работят в японски публични домове и да задоволяват безропотно желанията на окупаторите си, особено на военните. Според данните момичетата робини са били над 200 000, като по-голямата част са били всъщност корейки.
Въпреки множеството извинения на Япония за причинените издевателства, този момент от историята продължава да е причина за някои от най-сериозните конфронтации между двете страни и да възпрепятства сътрудничеството им в много области. Пред 2015 г. Сеул и Токио сключиха уж "окончателно и необратимо" споразумение, в съответствие с което Япония поднесе официално извиненията си на Южна Корея и изплати финансови обезщетения в размер на 8,9 млн. долара на все още живите 46 жертви.
Много скоро след това обаче конфликтът отново се разгоря, когато южнокорейски правозащитници отказаха да приемат споразумението, тъй като според тях то не съдържа категорично признание от страна на Япония за нанесените физически и психологически травми на секс робините и също така не гарантира прякото изплащане на компенсации на жертвите. След идването на власт на президента Мун Дже Ин беше взето решение да се създаде специална комисия, която да проучи внимателно всички обстоятелства около сключването на споразумението между Сеул и Токио.