Роден политолог с мрачна прогноза за сигурността в Европа и у нас: Заплахите нарастват!
От призмата на нашето време и актуалните политически събития бъдещето на Европейския съюз изглежда несигурно. Това коментира политологът д-р Калоян Методиев по повод допитването за независимост на Каталония от 1 октомври.
„Съюзът влиза от криза в криза, със слаб ръководител на Европейската комисия, председател на Съвета на ЕС, който бе избран въпреки протестите на собствената му държава срещу кандидатурата му, с отслабени коалиционни правителства, обособени групи, намаляваща идея за солидарност, тежки икономически различия между регионите, нарастващи вътрешни и външни заплахи“, каза още д-р Методиев, цитиран от Фокус.
На въпрос свързан с това какво е общото и какво е различното между Косово и Каталoния и защо за едните може независимост, а за другите не, д-р Методиев коментира, че има много общи неща, но има и разлики.
„Косово бе най-бедната и изостанала провинция, докато Каталoния е най-богатата и развита в рамките на съответните държави. Общото е, че и двете искат са се самоуправляват. Прищина си осигури подкрепата на Запада, мина се през война. В Каталония засега не се е стигнало до подобни действия. Рахой не е Милошевич“, посочи д-р Методиев.
Според него случващото се в Каталoния няма как да е симптом за провала на глобалния либерален модел, защото то няма общо с либералния глобален ред. „То си е отделна линия, която винаги в присъствала в историята, и вероятно ще присъства. Либерализмът не е началото, а както стана ясно напоследък не е и краят на историята“, подчерта д-р Методиев. Според него България ще бъде засегната от последните събития до толкова, до колкото те ще рефлектират върху ЕС, където сме членове.
„За щастие в България няма автономни райони и признати отделни народи. Но това не означава, че определени групи не следят ситуацията и не си мечтаят за подобни развития и у нас. Визирам Благоевградска, Пазарджишка и Кърджалийска област“, уточни д-р Методиев.