Румен Петков попари Лондон и Стефан Тафров за Скрипал с пиперлива българска поговорка
Българското правителство спешно извика в София посланика ни в Москва. Мярката е заради напрежението между Русия и Запада след отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал. Българската реакция е ход, с който страната ни се опитва да отговор на исканията на европейските си партньори, но и опитва да запази баланс в дипломатическите отношения с Русия.
„Отзоваването на посланика ни за консултации на езика на дипломацията е най-слабият начин за отговор на една ситуация. Отзоваване се прилага обикновено като има търкания между две страни. Това е очевидно недостатъчна мярка предвид отговора на основните ни съюзници в ЕС и НАТО. Предстои да видим дали ще последва нещо по-сериозно. Засега България фигурира в международните новини като страна, която не реагира на това, което голяма част от страните-членки на ЕС и НАТО признават за държавен тероризъм от страна на Русия”, коментира в „Здравей, България” Стефан Тафров, бивш зам.-министър на външните работи.
„Това, че най-вероятният извършител на тази атака е Русия се споделя от огромно мнозинство от членовете на ЕС и НАТО. Страните, които споделят този анализ на фактите, представляват 450 милиона от 500-те милиона граждани на ЕС. Там за моя изненада се оказаха и страни, които не очаквах да реагират по този начин, а именно Унгария и Италия. Македония също реагира, гонейки един дипломат”, припомни Тафров.
По думите му несъмнено става дума за държавен тероризъм от страна на Русия.
„В момента в ЕС стават много дълбоки промени. Голямата опасност е България да изпадне от центъра на европейската интеграция. С подобно колебливо поведение в един такъв важен момент ние буквално не обслужваме националните си интереси. Трябва да вземем принципна позиция”, на мнение е бившият зам.-министър.
Според бившия вътрешен министър Румен Петков обаче поведението на Великобритания е еманация на българската поговорка "Някой ми изцапа гащите".
„Трябва да има някаква мярка в собственото безсилие и невъзможност да защитиш територията си. Мисля, че този натиск, който се оказва системно, върху ЕС и други партньори на Великобритания, трябва да се ограничи в рамките на разумното. В британските медии България беше сложена в държавите, които ще изгонят дипломати. Това е нецивилизовано и не смятам, че ЕС трябва да взима най-пошлите черти на Варшавския договор”, заяви Петков.
„Факт е, че до Солсбъри има британска лаборатория, която произвежда нервнопаралитични отровни вещества. Русия може да го е измислила, но го произвеждат редица държави. Вече веднъж британски премиер излъга по най-циничния начин света, като каза, че Ирак произвежда ядрени оръжия, дайте да я атакуваме, за да ги лишим от възможността да станат заплаха за света. След това същият този премиер с половин уста се извини”, коментира още бившият вътрешен министър.
Той е на мнение, че в случая позицията на българското правителство да искаме доказателства заслужава приветствия.
„България трябва да престане да бъде „барабар Петко с мъжете”. Самият ЕС трябва да осъзнае какви са му потребностите. Ако ще имаме такива ръководители като Юнкер, които имат неадекватно поведение, и това се видя във Варна, трябва да се замислим дали самото ръководство на ЕС не ерозира европейските ценности”, заяви Румен Петков.