Руски експерт: ГЕРБ звъни на Путин в търсене на изход от задъдената улица
Отношенията между Москва и София са на най-ниското си политическо и икономическо ниво
Отношенията между Москва и София са на най-ниското си политическо и икономическо ниво. Но това, което вълнува най-много България, е икономическата страна. И когато тези отношения достигнат дъното, както е в момента, съвсем логично у българското ръководство се появява желание за обсъждане на текущите проблеми и търсене на варианти за изход от задъдената улица. Така експертът Юрий Квашин, завеждащ отдела за изследване на Европейския съюз към Руската академия на науките (РАН), коментира провелият се по инициатива на българската страна телефонен разговор между премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин във вторник (27 септември), съобщава агенция „Икономика днес“.
По време на разговора двамата са обсъдили въпроси, свързани с двустранното сътрудничество в областта на икономиката и енергетиката, както и актуалните теми за газовия хъб „Балкан“ и изплащането на българския дълг от 660 млн. евро към Росатом.Както отбелязва Юрий Квашин, през последните години, след връщането на ГЕРБ на власт, отношенията между Русия и България са в задънена улица. „ГЕРБ е дясноцентристка проевропейска българска партия, която в много отношения следва общата политика на ЕС и фактически безпрекословно се подчинява на указанията от Брюксел“, твърди експертът.
„След връщането й на власт начело с Бойко Борисов отношенията между нашите страни забоксуваха във всички сфери, като се почне от ядрената енергетика, където Русия трябваше да строи новите блокове на българската АЕЦ „Белене“, и се стигне до въпроса с доставките на газ. Позицията на София, заедно с тази на Европейската комисия, бе до голяма степен определяща и за съдбата на газопровода „Южен поток“, отбелязва Квашин.
Експертът подчертава, че „Южен поток“ е бил изгоден за България проект, който можел да превърне страната във важен транзитьор на газ за Европа. „От една страна проектът гарантираше доставките на газ, от друга – печалби от транзитирането му, но сега българите фактически загубиха всичко“, казва Квашин.
Според него опитите на българското правителство да затопли отношенията си с Русия са свързани главно с икономическите проблеми – драстичен спад на руските инвестиции в страната, както и спад в търговията и туризма заради европейските санкции срещу Русия.
Източник: Руски дневник