„Руският газ е нужен на Европа”: компаниите на ЕС разкритикуваха новите санкции на САЩ
Европейските компании без особен възторг се отнасят към възможното налагане от Вашингтон на новите антируски санкции. Ограниченията ще засегнат руските енергийни проекти, включително и тези в Европа. Според европейските бизнесмени, санкциите против Русия не трябва да бъдат използвани от Вашингтон за прокарването на собствените икономически интереси.
Заплахата за европейската енергийна сигурност
Антируските санкции не трябва да се използват за прокарването на продажбата на американския втечнен газ, заяви председателят на управлението на германската компания Wintershall Марио Мерен. „Изглежда, че геоикономиката установява правилата на играта, а ние, компаниите, чиито интереси и проекти тя засяга, служим само за топка за пинг-понг в нея”, отбелязва той.
Мерен подчерта, че ръководството на Германия и ЕК единодушно ще се обявят против новите екстериториални санкции на САЩ, а компанията „изцяло ще се присъедини към техните възражения”.
По думите на Мерен, параметрите на сътрудничеството между Европа и Русия в сферата на енергийните доставки трябва да бъдат определяни от тези страни, а не да бъдат предмет на политически решения на трети страни. „Доставките на енергийни ресурси от Русия е неделима част от европейската енергийна архитектура, затова всеки опит за възпрепятстване на доставките изглежда като заплаха за енергийната сигурност за целия континент”, направи извод той.
Санкциите не се оправдават
В най-голямата в Централна Европа петролна компания OMV заявиха, че ще спазват новите ограничения, действайки в съответствие с договорните задължения по „Северен поток 2”. При това представителят на австрийската компания отбеляза, че опитът от последните години показва липсата на ефект от санкциите като инструмент за постигането на поставените цели. „В интерес на Европа е независимо да си гарантира сигурността на газовите доставки. От европейска позиция, допълнителните доставки на газ от Русия са необходими, защото мощностите за добив значително намаляват”, добави той.
Представителят на OMV подчерта, че проектът „Северен поток 2” ще гарантира допълнителна сигурност на доставките на газ и в същото време ще гарантира привлекателни условия за европейските потребители.
По думите му, компанията внимателно ще следи ситуацията със санкциите на САЩ и ще направи изявление, когато има крайно решение.
Shell ще спазва договора
В английско-холандската пертолногазова Royal Dutch Shell засега не правят предположения относно възможните последствия от новите санкции за „Северен поток 2”, заявиха от пресслужбата на компанията. „Shell възнамерява да действа в съответствие със своите договорени ангажименти, спазвайки при това прилаганите санкции и изисквания на търговското регулиране”, отговори представителят на въпроса за възможните последствия от обсъжданите в САЩ ограничения за проекта на строителството на тръбата.
Shell заедно с OMV, Engie, Uniper и Wintershall са част от партньорите на „Газпром” в проекта „Северен поток 2”.
По-рано изпълнителният директор на Nord Stream AG Матиас Варниг заяви, че новите санкции „ще имат въпиющ ефект върху снабдяването с петрол и газ като цяло”. Той отбеляза, че става дума за всичките тръбопроводи, използвани за износ на петрол и газ от Русия. „Последствията ще засегнат всички – от Китай до Западна Европа”.
Новите санкции
По-рано камарата на представителите на конгреса на САЩ прие закон за ожесточаването на санкциите против Русия, Иран и Северна Корея. Предстои документът да бъде разгледан в Сената и подписан от президента.
Законопроектът предвижда президентът на САЩ да може да налага санкции на лица, възнамеряващи да вложат в строителството на руски износни тръбопроводи над пет милиона долара в рамките на година или милион долара еднократно или да предоставят услуги на въпросните проекти.