САЩ се готвят усилено за поредната инвазия, ето къде
Вашингтон и съюзниците са все по-притеснени, че през следващите години Китай може да превземе Тайван
Когато американските и австралийските войски тренираха десанти, наземни битки и въздушни операции миналото лято, те излязоха с посланието, че съюзниците задълбочават сътрудничеството в отбраната, за да противодействат на нарастващите военни амбиции на Китай.
Но за американските военни плановици, подготвящи се за потенциален конфликт за Тайван, високопоставените учения Talisman Sabre имаха много по-дискретна стойност: те помогнаха за създаването на нови запаси от военно оборудване, което беше оставено в Австралия след края на ученията през август, пише Reuters.
Съединените щати и техните съюзници са все по-притеснени, че през следващите години китайският президент Си Дзинпин може да нареди на армията си да превземе Тайван, демократично управлявания остров, който Китай смята за своя територия.
И така, американската армия гледа сериозно на собствената си военна готовност и се опитва да навакса в критична област: своята логистична мрежа.
Оборудването от Talisman Sabre включваше приблизително 330 превозни средства и ремаркета и 130 контейнера в складове в Бандиана, в Югоизточна Австралия.
Количеството оборудване, което не е докладвано по-рано, е достатъчно, за да снабди около три логистични групи с до 500 или повече войници, фокусирани върху осигуряването на доставките до бойците.
Това е вид оборудване, което е необходимо за бъдещо учение, природно бедствие или война.
"Стремим се да правим това все повече и повече", заяви в интервю пред Reuters армейски генерал Чарлз Флин, висшият командир на САЩ в Тихия океан.
"Има редица други страни в региона, където вече имаме споразумения за това“, добави той, без да назовава конкретни държави.
Интервютата на Reuters с повече от две дузини настоящи и бивши служители на САЩ установиха, че американската военна логистика в Тихия океан е една от най-големите уязвими места на САЩ във всеки потенциален конфликт за Тайван.
Военните игри на САЩ стигнаха до заключението, че Китай вероятно ще се опита да бомбардира доставките на гориво за реактивни самолети или корабите за презареждане, парализирайки американската въздушна и морска мощ, без да се налага да се бие с тежко въоръжени изтребители или да потапя американския флот от надводни военни кораби, според настоящи и бивши служители и експерти.
В отговор Съединените щати се опитват да разпръснат своите военни логистични центрове в целия регион - включително складове в Австралия.
Пентагонът коментира, че Министерството на отбраната работи със съюзниците, за да направи силите на САЩ по-мобилни и разпределени.
Но критиците казват, че мрежата на Вашингтон все още е твърде концентрирана и че правителството не е вложило достатъчно пари или спешност в усилията.
"Когато наистина копаете няколко слоя, разузнавателната общност мига в червено до следващите пет години. И въпреки това някои от тези времеви линии (за справяне с рисковете) са дълги 10, 15, 20 години“, казва конгресменът Майк Уолц, републиканец, който ръководи подкомисията в Камарата на представителите, която контролира военната логистика и готовност. "Там има несъответствие“.
Логистичното звено на американската армия, Транспортното командване на САЩ (TransCom), постигна голям успех: насочи повече от 300 милиона килограма оборудване и над 2 милиона артилерийски снаряда към украинската армия във войната й с Русия.
Подкрепата за Тайван, приблизително на 150 километра от бреговете на Китай, би била много по-трудна, признават американски служители и експерти.
САЩ не са заявили официално, че ще се намесят, ако Китай нападне Тайван, но президентът Джо Байдън многократно е предполагал, че ще разположи американски войски за защита на острова.
Си е наредил на армията си да бъде готова да превземе Тайван до 2027 г. Но много анализатори виждат това като опит за стимулиране на армията му, а не като график за нахлуване.
Високопоставен военен служител на САЩ, пожелал анонимност, заяви, че доставките на боеприпаси са на първо място в списъка с приоритети в Индо-Тихоокеанския регион, следвани от гориво, храна и резервни части за оборудване.
"Ако ни свършат боеприпасите... това ще бъде незабавен проблем", казва служителят, добавяйки, че планирането за извънредни ситуации в Тайван вече е в ход.
Американски служители предупреждават, че при голям конфликт корабите на ВМС могат бързо да останат без противоракетна отбрана.
Във военна игра, проведена за Конгреса през април, Китай се подготвя за десант на Тайван с масивни въздушни и ракетни удари срещу бази на САЩ в региона. Това включва военноморската база на САЩ на японския остров Окинава и военновъздушната база Йокота в Западно Токио.
Потенциалното въздействие на атаките срещу логистичните центрове на САЩ, корабите за зареждане с гориво и танкерите за зареждане във въздуха беше "звън за събуждане“ за много законодатели, казва Бека Васер от мозъчния тръст Център за нова американска сигурност (CNAS), който ръководи военната игра .
"Китай целенасочено ще преследва някои от логистичните възли, за да затрудни САЩ да поддържат операции в Индо-Тихоокеанския регион“, казва Васер.
За да се справи с подобни уязвимости, американската армия търси места като Австралия като по-сигурни за складиране на оборудване, дори когато разширява сътрудничеството с Филипините, Япония и други партньори в Тихия океан.
Администрацията на Байдън обяви през юли, че Съединените щати също ще създадат временен логистичен център в Бандиана, Австралия с цел евентуално създаване на "трайна зона за логистична поддръжка“ в Куинсланд.
Според вътрешен военен документ на САЩ, видян от Reuters, съоръженията в Бандиана могат да поберат повече от 300 превозни средства и имат 800 места за палети.
През юли военновъздушните сили на САЩ проведоха Mobility Guardian 23, учение в Индо-Тихоокеанския регион с Австралия, Канада, Франция, Япония, Нова Зеландия и Обединеното кралство, което включваше практикуване на презареждане във въздуха и медицински евакуации.
Военните използваха възможността да оставят оборудване, включително в Гуам.
Това оборудване помогна на силите там да се справят с последиците от неотдавнашния тайфун Мавар, но също така би било полезно във всеки бъдещ конфликт, казва генерал-майор от военновъздушните сили на САЩ Дарън Коул, директор на операциите в Командването за въздушна мобилност.
Коул отбеляза, че неговото командване е отговорно не само за помощ при бедствия, но и за непредвидени ситуации "чак до пълни бойни операции, пълномащабна голяма война“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук