САЩ за 15 г. похарчиха за борба с тероризма $5 трлн., но той нарасна 65 пъти

Средствата са изразходени напусто или са укрепвали позициите на екстремизма

Разходите на САЩ по департаментите за сигурност, национална отбрана и по делата на ветераните след 11 септември 2001 г. достигнаха $5 трлн. Това е повече от четвърт спрямо държавния дълг на Щатите, който вече възлиза на $19,3 трлн. Още по-важен е въпросът какво е постигнато за сметка на тези разходи.

Според изследване на професора по политология в Университета „Браун” Нет Кроуфорд, независимо от всички разходи, тероризмът от 2002 г. се е увеличил 6500%.

През 2014 г. 74% от свързаните с тероризма жертви се падат на Ирак, Нигерия, Афганистан, Пакистан и Сирия. И само Нигерия не бе подложена на въздушни удари от САЩ или военна окупация през 2014 г.

До неотдавна Нигерия беше най-големият износител на нефт в Африка, а също и най-голямата икономика на континента. Удивително е, че Хилъри Клинтън не веднъж отказа да включи „Боко Харам”, свързана с Ал Кайда и ИД, в списъка на терористичните организации, въпреки молбите на ЦРУ.

Zerohedge.com пише, че започнатата през 2009 г. война в Либия, когато Хилъри Клинтън беше държавен секретар, всъщност помогнала на „Боко Харам” да стане голяма терористична организация. До този момент тя била малка група с твърде ограничено въоръжение. След нахлуването в Либия и падането на режима на Муамар Кадафи военните арсенали били разграбени, много оръжие било отправено за Сирия. Но от „Боко Харам” извлекли изгода от достъпността на оръжието и нестабилността из цяла Африка.

Това е само един от примерите, когато действията на САЩ водят до непредвидени последствия. Дори да се върнем към Либия и да допуснем, че Кадафи е бил тиранин, то трябва да се признае, че при него тя е най-процъфтяващата демокрация в Африка, с най-високо жизнено равнище на континента. Оттогава Либия непрекъснато се снижава в рейтингите на ООН по индекс на развитие на човешкия потенциал (в 2015 г. изведнъж загуби 27 позиции).

По данни на УНИЦЕФ, в страдащата от гражданска война и екстремизъм страна има 2 млн деца на училищна възраст. Те обаче имат повече шансове да се присъединят към някоя военизирана групировка, отколкото да станат ученици.

Миналата година четирима бивши военнослужещи от американските ВВС написаха писмо до Барак Обама, в което твърдят, че най-ефективният инструмент за вербуване в организации като ИД е програмата за безпилотни удари от въздуха.

Тази история се повтаря отново и отново. В Ирак преди нахлуването на САЩ не е имало нито един случай на атака от терорист-смъртник. След 2003 г. този брой достига 1892, отбелязва американският журналист Бен Сван.

Всички начини САЩ да похарчат 5 трлн долара за борба с тероризма или са били абсолютно безполезни, или само са усилвали позициите на терористите

Екип на БЛИЦ