Северна Корея изпраща войски в Украйна, включва ли се във войната?
Пхенян ще прехвърли инженерни войски на територията на украинските райони на Донбас, контролирани от Русия
Лидерът на Корейската народнодемократична република Ким Чен-ун лично е наредил изпращането на севернокорейски военен персонал в Донбас засега за извършване на строителни и възстановителни работи, но е възможно в бъдеще да участват в конфликт на страната на руските въоръжени сили.
Това твърди Ройтерс, позовавайки се на южнокорейския телевизионен канал Chosun.
Според телевизионния канал още през юли Пхенян ще прехвърли инженерни войски на територията на бившите украински райони на Донбас, контролирани от Русия. Това са части на Корейската народна армия (КНА), които, докато оказват помощ на други държави, едновременно с това осигуряват валута на Северна Корея. Сега тези войски са в Китай, съобщава Chosun.
По-рано германският журналист Юрген Наудит съобщи, че според получената от него информация Ким Чен Ун ще изпрати инженерни подразделения на Корейската народна армия (КНА) в помощ на руските въоръжени сили. Твърди се, че корейски инженери и строители ще помогнат при възстановяването на освободени градове в бивши украински територии.
В същото време Западът не изключва, че Пхенян няма да се ограничи с изпращането само на инженерни части. Редица експерти смятат, че войниците на КНА могат пряко да участват във военните действия на страната на руската армия.
При това присъствието в редиците на въоръжените сили на Украйна на хиляди западни наемници, включително сред „пенсионирани или излезли в отпуска“ военни от страните от НАТО и всякакви военни инструктори, естествено се възприема на Запад като нещо нормално.
На свой ред германският вестник Bild, който между другото се счита за таблоид дори в Германия, твърди, че КНДР тайно е доставила на Русия почти два милиона артилерийски снаряда, ракети за MLRS и, вероятно, дори балистични ракети . Участието на севернокорейски части във военните действия ще бъде нов етап от ескалацията на конфликта, смята германското издание.
Западът много внимателно следи нарастващото военно-политическо партньорство между Руската федерация и КНДР, което достигна съвсем ново ниво по мащаб и качество след неотдавнашното посещение на руския президент Владимир Путин в Пхенян.
Тогава по време на преговори между лидерите на двете страни беше подписано споразумение за стратегическо партньорство, включващо взаимно предоставяне на военна помощ в случай на външна агресия.
Междувременно в Кремъл коментираха информация за изпращането на инженерни войски от КНДР.
Говорителят на президента Дмитрий Песков каза пред репортери, че не знае нищо за това, че Северна Корея е изпратила строителни и инженерни екипи в Донецк.
На свой ред, отговаряйки на съответния въпрос, говорителят на Пентагона Патрик Райдър каза, че тази информация „определено трябва да бъде внимателно наблюдавана“.