Шаш: Цветанка Андреева издаде защо Борисов си е дал имунитета
Според политоложката най-големият проблем в момента пред страната е липсата на ясна конструкция между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
„Барселонагейт“ целеше да удари не само персонално Борисов, но и самата му партия ГЕРБ. Тази компроматна война целеше да свали ГЕРБ от власт, защото се знаеше, че е трудно да бъдат победени на избори, затова се използваше компрометирането на лидера. Това коментира в ефира на Nova News политологът Цветанка Андреева.
„Основно политическите противници взеха тази тема и я използваха като оръжие срещу ГЕРБ – и кюлчетата, и пачките... Но не видяхме някакви съществени обвинения по тези казуси. Целеше се единствено да се създадат негативни настроения в обществото, които обаче няма да имат тежест в съда“, добави тя.
Тя отбеляза, че във войната с прокуратурата темата с „Барселонагейт“ отново е била съживена.
Гешев се беше прицелил в Кирил Петков и Бойко Борисов, когато се водеха разговорите за правителство. Имунитетите тогава и на двамата не бяха просто за персонално пазене, а защитен механизъм, за да се даде свобода на политическите действия, които в крайна сметка доведоха до съставянето на редовно правителство. Днес вероятно Борисов наистина е спокоен. Едва ли той ще получи присъда по тази серия от компроматни атаки, смята още политологът.
По думите ѝ днес Борисов се е отказал доброволно от своя имунитет, защото е убеден, че може да понесе този удар и най-вече за да предпази ГЕРБ като партия.
Според Андреева най-големият проблем в момента пред страната е липсата на ясна конструкция между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС за това как трябва да се управлява България. За т.нар. лидерски срещи между двете водещи коалиции тя ги определи по-скоро като „пиарски“.
На финала на разговора експертът коментира и проекта на бившия главен прокурор Иван Гешев, посочвайки, че е давал знаци, че иска да гради политическа кариера.
Има я амбицията и смелостта, но липсва идеологическата рамка, както и електоралната база. Той се заявява вдясно, но излиза радикално срещу всички партии. Трябва да се обособи в идеологическата ниша и да се види има ли електорат, защото всичко друго остава в сферата на публичното говорене, допълни Андреева.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук