Ще бъдат ли честни президентските и възможните предсрочни парламентарни избори през есента?
По искане на служебното правителство петима външни консултанти пипали софтуера на машините на отминалите избори
До броени дни ще е ясно, дали страната ще ходи на трети парламентарни избори през 2021 г. Със сигурност е известно, че през есента избори ще има. В края на октомври или началото на ноември ще бъде насрочен вот за президент. Засега е известна една двойка – тази на настоящия държавен глава Румен Радев и неговото вице - Илияна Йотова. Много голяма е вероятността да се гласува и на избори – 2 в 1. Ясно е още, че и тези избори ще се проведат основно с машини, а гласуването с бюлетини ще е по изключение.
Мнозина анализатори и експерти с опит в провеждането на избори изразиха критични мнения за честността на машинното гласуване, което бе прокарано в краткия мандат на 45-то Народно събрание. Служебното правителство, назначено от Румен Радев, защити гласуването с машини и отклони твърденията за възможни манипулации.
Има ли независим одит на софтуера на машините и кой ще гарантира, че ако служебното правителство, назначено от държавния глава, ще гарантира прозрачен и честен вот, в който кандидат ще е самият президент.
Съмненията в тази посока се засилват от действия на служебния премиер Стефан Янев, който преди парламентарните избори възложи на Държавна агенция „Електронно управление“ сключването на договори с петима външни консултанти. Част от тях са свързани с конкретни участници в изборите. Става въпрос за представящите се за IT-специалисти Атанас Шарков, Тодор Герасимов, Тодор Цолов, Александър Кирков и Пламен Желязков. Заради разкритията за партийни обвързаности, част от консултантите бяха освободени.
След проведените на 11 юли предсрочни парламентарни избори, софтуерът, ползван за вота, е бил изискан от служебното правителство, без да е ясно по каква причина и защо.
Възникват и множество други въпроси:
Защо ДАЕУ нае външни консултанти, при положение, че в държавната структура има достатъчно много специалисти.
Какви точно са критериите, по които са подбрани именно тези пет лица?
Кой ги е предложил, кой ги е проучил, как и кой гарантира, че същите не са действали в интерес на определена политическа сила?
Имало ли е контрол върху дейността на въпросните експерти, кой е изготвил одит на дейността им?
Какви клаузи са вписани в договорите им като външни консултанти?
Това са много малка част от въпросите, на които обществото, а и политиците в Народното събрание, трябва да получат отговори, за да е сигурно, че предстоящите сигурни президентски избори, а и вероятни предсрочни парламентарни избори, ще са честни.
Защото съмненията, доколко честни бяха отминалите избори, остават…