Ще се потопи ли тази вечер България в най-заплетената политическа ситуация от началото на прехода
Какво ще стане, ако страната замръкне с нов президент, но с правителство в оставка
„Ако загуби балотажа, Борисов е редно да поиска вот на доверие. Трябва да се поставят ясни срокове – през май предсрочни избори. Ако ни завърти въртележката – след месец отиваме на избори. Само ако не се получи вот на доверие, тогава да ходим на бързи избори”. Това каза преди дни изборният експерт, математикът проф. Михаил Константинов.
Подобно и на други коментатори и анализатори и проф. Константинов прогнозира, че страната отива към предсрочни избори, „но е добре да не бъдат веднага. Стига със служебни кабинети, хубаво е парламентът да поработи малко”, заяви математикът.
Това е така, защото при оставка на кабинета сега страната ще се окаже в безпрецедентаната ситуацията, обусловена от едно невиждано досега наслагване на необичайни политически процедури.
Две от тях са свързани с действащият президент Плевнелиев. Той от една страна ще трябва да назначи трето служебно правителство в рамките на своя мандат. Това обаче може да стане едва след като се извърти традиционната въртележка с възлагането на мандати за съставяне на нова правителство на представите в парламента политически сили. Ако никоя от парламентарните сили, на които връчи мандат отиващият си президент, не състави правителство в това Народно събрание, Плевнелиев ще трябва за трети път да назначи служебен кабинет.
Но от друга този служебен кабинет ще бъде контролиран от парламента, който ще продължи да работи, защото отиващият си президент няма право да разпуска Народното събрание три месеца преди края на мандата. Основната задача на такова правителство е да подготви изборите, под надзора на парламента, който обаче не може да му иска оставката.
Друга особеност е, че новият президент може да прави кадрови промени в този служебен кабинет или да обнови изцяло състава му. Ето защо, според някои анализатори, съществува вариант, при който Плевнелиев може и да не състави трети служебен кабинет. Това е така защото няма конституционно фиксиран срок колко време трябва да продължи процедурата с възлагането на проучвателни мандати за съставянето на ново правителство в рамките на сегашния парламент. Тази въртелжка може да продължи чак до януари, когато ще встъпи в длъжност новият президент и той ще си сформира служебен кабинет. Дотогава страната ще се управлява от правителство в оставка.
Това са основните хипотези и дали те ще си останат само на теория или ще се озовем в безпрецедентната политическа ситуация, за която стана дума ще се проясни най-вероятно до полунощ.
Цялата експресна информация от втория решителен тур на президентските избори на 13 ноември феновете на най-четения български новинарски сайт ще получават на обновения по най-новите тенденции на информационния дизайн БЛИЦ.
ОЧАКВАЙТЕ В БЛИЦ ЕКСПРЕСНА ИНФОРМАЦИЯ ОТ ПРЕЗИДЕНТСКИТЕ ИЗБОРИ