Шефът на НАТО посочи кои са най-подходящите "морков и тояга" за вразумяването на Путин

Европа, Канада и САЩ имат възможност да осигурят политическо уреждане на конфликта в Донбас. Такова мнение изказва в изданието The Globe and Mail генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен в публикация под заглавие „Peace in Ukraine requires a ‘carrot and stick’ approach”. Идеята му дошла, когато посетил неотдавна линията на съприкосновение, отделяща „свободна Украйна от окупираните от Русия части от региона”.

Първо, трябва да се предостави „отбранително въоръжение” на украинските военни. Второ, да бъде разположена мощна миротворческа мисия в Донбас. „Главният въпрос е дали ще стигне упорството на трансатлантическите съюзници да уредят конфликта в сърцето на западния свят или ще пропуснат тази възможност заради своята плахост” – разсъждава Расмусен.
 
Той припомнил предложението на Путин за миротворчески контингент в Донбас, но то било „обикновен путински блъф, противоречащ на многобройни принципи” на Алианса. Западът обаче трябвало да разобличи този блъф и да превърне последния капан на Москва във възможност да се постигне мир с помощта на комбинацията „тояга и морков”.
 
В ролята на тояга можело да се предостави на Киев искано отбранително оръжие от украински военни: прибори за нощно виждане, апаратура за създаване на смущения и радари са определяне на огневи точки на противника (опълченците). Предложението вече лежало на бюрото на Доналд Тръмп.
 
Само с това обаче не можело да се постигнат резултати. „Ние трябва да позволим на Путин сам да завърши започнатата война, за да запази престижа си. Като се отчита обаче неговата неспособност да се придържа към споразуменията за примирие, единственият отговор е разполагане на мощен международен миротворчески контингент” – пише шефът на НАТО.
 
С цел да се избегне простото замразяване на конфликта, Съветът за сигурност към ООН трябва да начертае „червени линии”: първо, мисията да обхване цялата дължина на руско-украинската граница; второ, да гарантира защитата на местното население и инфраструктура, а не само на международните наблюдатели.
 
„Ако Русия осигури извеждането на войските си и възстанови украинския суверенитет, ние можем да предложим „най-големия морков”: облекчаване на санкциите” – счита Расмусен. Той обаче добавя: за това може да се говори едва след като Москва изпълни всички свои задължения.
 
Превод и редакция: БЛИЦ