"Шпигел": Германия - спокойствие по време на буря
Ситуацията в страната може и да не е толкова лоша
Ситуацията в страната може и да не е толкова лоша. Такова впечатление се създава в момента, когато към Ангела Меркел е отправен вторият въпрос – как се отнася към изравняването на пенсиите в източните и западните райони на Федералната република. Традиционната пресконференция на федералния канцлер в берлинския Дом на пресата затова и съществува, за да се мине през всички въпроси от вътрешната и външната политика. Пенсиите – естествено, са сложна тема, и да се оправиш с нея съвсем не е толкова лесно. Само че в четвъртък тази седмица тя не предизвика особен интерес. Това пише в свой анализа за списание "Шпигел" Филип Витрок, цитиран от БГНЕС.
А фактът, че се появи толкова бързо, изглеждаше странно. Или успокояващо, зависи от гледната точка. А след това възникнаха по-различни теми. Става дума за насилието и тероризма, които разтърсиха страната. Става дума за това, какво прави с нас появилия се страх. А също така и какви поуки извлича от това Меркел. Лидерът на Християн-демократическия съюз (ХДС) първоначално имаше други планове.
Нейната годишна пресконференция с участието на столични журналисти трябваше да се проведе в края на август, след парламентарната ваканция. Ситуацията беше спокойна, бежанци в страната повече не пристигат, представителите на Християн-социалния съюз (ХСС) прекратиха нападките си, а спадналите рейтинги от допитвания до общественото мнение, изглежда, останаха в миналото. Можеше да се отива в отпуск. Но след това се случи ето какво: Вюрцбург, Мюнхен, Ансбах – една след друга предизвикващи ужас новини.
Хората в страната са обезпокоени независимо от това, че всяко събитие има своя предистория, и всеки нападател има своите мотиви. Това само начало ли е? Ние още ли сме в безопасност? Сега не е време за изясняване на възможните различия, макар че това би било целесъобразно днес. И, разбира се, критиците, които смятат политиката на Меркел по отношение на бежанците за причина за всичко това, отново се върнаха на сцената. И ето че федералният канцлер, намирала се известно време в района на Укермарк, се върна в Берлин. Та намира ясни думи. Ето и предложението, което определено ще бъде запомнено преди всичко: „Фактът, че двама души, пристигнали у нас в качеството на бежанци, носят отговорност за престъпленията във Вюрцбург и в Ансбах, е подигравка със страната, която ги е приела.“
Меркел не украсява нищо, тя говори за „историческо изпитание“ за Германия и при това има предвид борбата против ислямисткия тероризъм. И обещава, че държавата „ще предприеме всичко, което е по човешките сили“ за това да бъдат предотвратени по-нататъшни терористични актове. Тя отправи послание, което сега е задължение за федералния канцлер: разбирам вашата загриженост, но няма основания за паника. Меркел е умна. Тя определя контрапункт на оказалия се във властта на емоциите Хорст Зеехофер, чиято Свободна баварска държава страда особено силно през тези дни. Хорст Зеехофер / БГНЕС План от девет точки – нищо ново Само че едни утешения и увещания не стигат, което вероятно вече е било известно на Меркел. Хората настояват за отговори, поради което федералният канцлер представи план от девет точки за повече увереност, макар че на нея не й е присъщ акционизмът. В действителност този план представлява имитация на пакет от конкретни действия. В него няма нищо ново.
Системата за ранно известяване при наличието на индикация за радикализиране вече съществува, а въпросът за това как тя да бъде подобрена остава неизяснен. Същото може да се каже и по повод възможното по-нататъшно увеличение на личния състав на правоохранителните органи. По други въпроси вече отдавна са взети решения или те се намират на етап на планиране и сега, вероятно, работата по тях ще бъде ускорена. Например става дума за ведомството, което трябва да се занимава с разшифроването на комуникациите в интернет. И може да се счита за разбиращо се от само себе си, че бундесверът и полицията, както беше обявено, трябва да се готвят за съвместни действия в специален обединен център за борба с тероризма, както това беше представено в наскоро публикуваната Бяла книга по въпросите на сигурността.
Федералният канцлер, разбира се, не се отказва от своите „хуманитарни принципи“.
Всъщност, както смята самата Меркел, все още не е станало време да се правят изводи за това, какви допълнителни мерки трябва да се приемат в резултат на скорошните актове на насилие. По такъв начин тя намекна за това, че е отворена за обсъждането на по-нататъшни предложения. И те трябва да бъдат направени. Ето какво предложи Бавария: „Безопасността ще осигури сила“- така се формулира концепцията, която настойчиво прокарва в Берлин лидерът на ХСС Зеехофер. Провокация за критиците? Баварският премиер внимателно следи изявленията на Меркел. Фактът, че федералният канцлер остава верен на своя лозунг „Ние ще се справим“, а сега и го разпространява за борбата с тероризма, вероятно е възприеман от Зеехофер като провокация – само че това, съдейки по всичко, не го изненада. Макар че Меркел не изглежда толкова вдъхновена от своята мантра, както беше преди 11 месеца, федералният канцлер, разбира се, не се отказва от своите „хуманитарни принципи“.
Освен това тя заявява: никога не съм говорила, че кризата с бежанците може да бъде решена между другото. Или за това, че няма никакви рискове. Но за съществуващите рискове Меркел винаги е говорила без охота. А сега тези рискове се показаха в най-ужасния си образ. И на Меркел остава само надеждата, която имат и всички жители на страната – надеждата за това, че неотдавнашната вълна от насилие е била злощастно и случайно стечение на ужасни обстоятелства и че Германия засега не я грозят нови терористични актове и нападения. Тогава, възможно е, ще си отиде и неувереността. Но през септември ще има избори. Меркел я очакват неспокойни времена.
Във федералната провинция Мекленбург-Предна Померания ХДС може да се надява да отнеме от Социалдемократическата партия (ГСДП) поста на премиер-министъра. Само че “Алтернатива за Германия” (АГ) диша във врата на големите партии – и някои се опасяват, че Вюрцбург и Ансбах може да се превърнат в допълнителен импулс за десните популисти. Засега, според резултатите от допитванията до общественото мнение, АГ може да разчита на 19% от гласовете. Но дали тя е способна да стане още по-силна? Това е кошмарен сценарий преди всичко за ХДС. Някои наблюдатели вече не смятат този вариант за невъзможен. В такъв случай лично Меркел я очакват неспокойни времена.