След развалянето на концесията на "Росенец" бензинът пада с 20-30 стотинки? ВИДЕО
Експерти са категорични, че опасност за енергийната ни сигурност няма след развалянето на договора с "Лукойл" за нефтеното пристанище
Ще поскъпнат ли горивата, ако бъде прекратена концесията на пристанище „Росенец”? Темата коментират в ефира на Нова тв директорът на програма „Енергетика и климат” в Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров и енергийният експерт и член на УС на „Свободен енергиен пазар” Виктор Минчев.
Категоричното мнение на експертите е, че няма риск за сигурността на енергийните доставки за България, независимо кой управлява терминала в „Росенец”, рафинерията и прилежащата инфраструктура. Според тях страната ни може да функционира, дори изцяло да бъде спрян вносът на руски петрол.
"В цяла Европа руски активи в преработващия петролен сектор бяха поставени под надзор от различни правителства, да се гарантира сигурността на доставките и от това не се предизвика никаква криза. Това не означава национализация. Това е временен контрол", обясни Владимиров.
Той посочи за пример рафинерията в Сицилия, където руснаците са отказали да спрат вноса на руски петрол, но правителството е използвало златната си акция и доставките са били диверсифицирани.
"Ние даже сме закъснели", каза на свой ред Минчев. "Основната мотивация е да сме в синхрон със санкциите на ЕС. Има обаче две разковничета. Дали самият терминал ще премине към контрол на държавата, което означава, че не концесионерът , а държавата ще назначава хората, които работят за терминала. Това е бонус за нас. Има предложение да се добави блокиращ член за борда на директорите на Лукойл. Това е единственото по-специфично нещо, дали ще следваме италианския пример", обясни Минчев.
Руснаците ще имат интерес да продължат да внасят петрол, категоричен е Владимиров.
"В момента има дерогация и рафинерията преработва почти 90% руски петрол. Още от 2010 година си говорим, че терминалът е екстериториална зона, в която българските власти нямат достъп. През годините сме ставали свидетели на унизителни ситуации за българската държава, в които митниците и НАП не могат да стигнат до съоръженията и да видят дали измервателните уреди са инсталирани. И дали стойностите на измервателните уреди съответства с това, което реално постъпва като петрол", каза още Владимиров.
По думите му, по официални данни вносът на петрол се е свил наполовина след влизане на ембаргото, тъй като Лукойл не може да изнася горива за ЕС. Миналата година Лукойл обяви, че рафинерията ще спре да работи поради ембаргото и липсата на дерогация, тъй като прекалено ниските количества на преработка означават, че рафинерията не може да оперира технически. Както виждаме това не е така.
Според Мичнев, твърдението, че рафинерията не може да работи с неруски петрол е опорка. За пример той посочи как руският газ е бил заменен за 24 часа. Същото ще стане и с петрола.
"Цената в момента на бензиностанциите може да е по-ниска. Лукойл е монополист на пазара, внася руски петрол, който се котира 10-15 долара по-евтино и в момента се генерира огромен марж на печалба.
Моите изчисления показват между 20-25 стотинки надолу. Моят въпрос е какво се случва с облагането на тази свръхпечалба, която трябваше да се разпределя обратно към ппотребителите, попита Владимиров. В момента има високи цени на горивата и недостатъчно приходи в бюджета", разкри Владимиров.
"Едни 20-30 стотинки очакваме да могат да бъдат свалени. Българският петролен пазар има такава особеност, че Лукойл много бързо вдига цените, обаче много плавно падат цените. Имаме нужда от повече конкуренция, но новата регулация няма да въведе нужната ни конкуренция, тя единствено ще промени управлението на терминала", каза на свой ред Минчев.
Следващата стъпка най-логичната, е да следваме сценария в Германия, да влезе специален надзор и да се гарантира, че България в края на 2024 година ще изпълни регламента на ЕС, а именно да спре вноса на руски петрол", каза още Владимиров.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук