Следизборни драми: Борисов предложи експертен кабинет, Слави не иска да чуе, БСП и ДПС мълчат

Преди вота Корнелия Нинова беше категорична, че на никаква цена няма да влезе в договорки с ГЕРБ

Новият парламент събра 6 партии, за които изглежда почти непосилно да сглобят управляваща коалиция. При почти наполовина преброени бюлетини сигурни в следващото Народно събрание са ГЕРБ, "Има такъв народ", БСП, "Демократична България", ДПС и "Изправи се! Мутри вън".

Считаната за единствен сигурен съюзник на Бойко Борисов ВМРО не успя да прескочи 4-процентовата бариера и това направи евентуалния управленски пъзел още по-сложен.

Първи оферта за възможно правителство направи лидерът на партията победител. Броени часове след края на изборния ден Бойко Борисов се появи във Фейсбук и от двора на дома си предложи своя сценарий как да се избегнат нови предсрочни избори.

"Предлагам ви мир, да сложим експертите, които да поемат отговорност, и до декември да положим максимално усилия да излезем от пандемията и да тръгнем нагоре", каза Борисов, говорил близо 15 минути по сако под падащия сняг. Преди това той подчерта, че ГЕРБ печели за пети пореден път парламентарни избори и не е морално някой друг да се опитва да управлява и говори от името на народа.

 "Предстоят най-важните месеци през тази година, България може още по-добре да изглежда и да се промени. Аз знам какво говоря и каква отговорност нося. Много се радвам, че толкова партии влизат в парламента, защото ми омръзна сам отговорност да нося", каза още Борисов.

"Вместо да се дръгляме кой е по-велик, нека да помислиме дали не може тези последни 8 месеца от годината да бъдем консолидирани. Нямаме ли стабилна политическа обстановка, бъдете сигурни нищо няма да се получи. Светът ни гледа.

Слушам, че тези с по няколко процента искат да правят нещо анти-Борисов. Добре, правете го, но виждате какво стана с кабинета на Орешарски. Не можеш да кажеш, че си по-достойният, защото не си", завърши Борисов в очакване на отговор на предложения експертен кабинет, който явно се смята в ГЕРБ като единствен реален вариант партията да остане на власт, макар и споделена с други формации.

Офертата на Борисов обаче явно не допада на Слави Трифонов, чиято партия хвърли бомбата на вота с втори резултат.

"Обикновено след изборите всички партии се обявяват за победители. Днес победителите сте вие! Вие си поискахте властта и промяната е неизбежна", написа Трифонов във Фейсбук, минути след излизане на първите резултати от изборния ден.

"Няма да направим коалиция с БСП, ГЕРБ, ДПС и Шкембе войвода, ако последният изобщо влезе", заяви и сценаристът Тошко Йорданов, който е дясна ръка на Слави в "Има такъв народ". Социолози като Първан Симеонов пък вече предрекоха, че при предсрочни избори Трифонов може да изведе партията си до първа сила, което обяснява и липсата на желание в екипа на шоумена да хабят рейтинг в сглобяване на кабинет.

Нула шанс за разбирателство с ГЕРБ демонстрира и съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов в първите часове след вота.
 "Трудно се очертава една нова, по-добра, възможна България. Това е една България, в която хората, въпреки всичко – хаоса, плашенето, мачкането – хората излизат да гласуват и си искат гласа.
 
БСП губи централно място, а ДПС вече не може да определя царете на задкулисието. Независимо дали ще успеем в следващите часове и ще надскочим ДПС, самият факт, че им дишаме във врата, ние може да ги изместим като политическа сила, която налага дневния ред, но не на корупцията, а на развитието", добави Христо Иванов.

„Протестният вот е първа политическа сила, ГЕРБ загуби", обобщи резултата и Мая Манолова, чиято формация "Изправи се!Мутри вън" също е твърдо против какъвто и да е компромис с Борисов.  Манолова заяви, че „Демократична България“ и Слави Трифонов не са нейни конкуренти, голямата битка е срещу партиите на статуквото – ГЕРБ, ДПС и ВМРО. И категорично изключи сътрудничество с ГЕРБ и ДПС.

„Най-важното е, че хората излязоха и гласуваха въпреки опитите на властта да саботират изборите и да сплашат хората. Това показва, че хората искат промяна и парламент, който да има висока представителност“, заяви още Манолова. 

Шокиращият за БСП резултат хвърли в ступор ръководството на социалистите. Лидерът на партията Корнелия Нинова изобщо не се появи на брифинга на вота, а в нейно отсъствие Георги Свиленски успя да каже само, че ще чакат излизането на официалните резултати, подминавайки въпросите за оставки на "Позитано". 

Преди вота обаче Нинова беше категорична, че на никаква цена няма да влезе в договорки с ГЕРБ.

Най-голям радетел на идеята за експертен кабинет още преди изборите беше ДПС. Лидерът на движението Мустафа Карадайъ обаче много предпазлив и уклончив на пресконференцията в нощта след вота.

"Нашият прочит към настоящия момент е, че българските избиратели гласуваха за промяна. Ние от ДПС също заложихме на промяна още при съставянето на нашите листи, а и в предизборната кампания", каза Карадайъ.

После се застрахова, че няма да прави анализ на анализаторите в момента, а ще изчака да излязат окончателните изборни резултат.

"Нашата тактика е много ясна. Повече от четири години говорим за необходимостта от нормалност в политиката и възстановяване на демокрацията, допълни лидерът на ДПС и заключи: Всичко е вариант.

Нека да изчакаме окончателните резултати", завърши Карадайъ. И остави отворена вратата за офертата на Борисов. Която обаче изглежда непостижима при твърдата анти ГЕРБ позиция на четири от шестте партии в новия парламент.

Анализ: "Марица"