Соломон Паси изброи провалите на западните спецслужби в борбата срещу тероризма
Това е поредната, за съжаления няма да е последната терористична атака. Осъждаме атентата, оцветяваме сградите, променяме профилните си снимки, но това са думи, но нямаме дела. Това каза Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб в България, в ефира на bTV.
„Първото нещо, което трябва да се направи е да имаме обединено разузнаване и контраразузнаване. То сега е толкова разпокъсано, че не е ефективно. Разградените граници също са проблем“, допълни той.
„Една от най-сковаващите практики в разузнавателните служби е подслушването и шпионажът. Тя сковава всякакво сътрудничество. Личните данни са друг проблем. Как реагира Западът на разкритията на „Уикилийкс“ за подслушването – никак. Великобритания го прие като нещо незначително. Германия се същиса. Германците живеят с мисълта, че подслушването е приоритет на ЩАЗИ. Времената са такива, че ще се подслушваме и следим. Всеки европейски лидер, който не е подслушван от Тръмп трябва да има комплекс за малоценност“, посочи Соломон Паси.
Той допълни, че ЕС разполага с 96 000 пръстови отпечатъци, но не може да ги използва. Трябва да има голяма база данни, за да се противопоставим на тероризма. Държавите трябва да решат какво искат - повече суверенитет или повече сигурност? Защо на хората в Манчестър им е повече сигурност, след като сега са взривени“, коментира дипломатът ни.
„Един атентат се подготвя доста време, той има съмишленици, организация. Колкото и да вдигаме нивото на сигурност това не е ефективно. Това е като да плашиш гаргите“.
„По време на обиколката си Тръмп наруши много табута. Той участва в танца със саби - което никой друг не беше правил. Той има един дипломатически такт. Той направи първия в историята на човечеството директен полет между Саудитска Арабия и Израел, освен това отиде на Стената на плача. Той показа, че разбива табутата и друго отношение към Близкия изток“, заяви още Паси.