Социолози: 4 часа преди края на изборите ще дойдат най-големите изненади, но...
Местните избори са перспективата, където ще стане много по-дълбокото преразпределение кой какви сили има в момента, затова след скорошните избори трудно ще се случи каквото и да е договаряне, смятат те
Време за изненади има 4 часа преди изборите. Дали ПП и ДБ или ГЕРБ ще са първи, това няма да е изненада и в двата случая. Данните сочат паритет. Не виждам каква изненада може да бъде. Колкото до участниците в следващото народно събрание, не виждам кое би могло да изненада силно, освен ако някоя формация не покаже ускорен расте, която мерим с минимални шансове.
Това заяви социологът Димитър Ганев в ефира на БНТ, коментирайки ситуацията с предстоящите предсрочни парламентарни избори на 2 парил.
"Една кампания може да предопредели резултата на всяка една формация. Не сме ги видели още в боя, за да можем да кажем с категоричност, кой би могъл да расте и да падне. Трудно ще е на всички. Заради електоралната умора, отиваме на пети път за 2 години. За това, че хората не виждат решение на политическата криза - всички тези фактори ги демотивира да упражнят правото си на глас", каза още той.
Попитан как биха се представили малките нови партии, например тази на Ива Митева и Любомир Каримански, Ганев каза:
"За такъв тип субекти, общо взето се фокусират върху хора, които нямат твърди убеждения, за тях ще бъде трудно не само да убедят хората да гласуват за тях, а и въобще да ги убедят да стигнат до избирателната секция".
"Има интрига, отново. Тепърва е наблюдаваме как се развива динамиката. Струва ми се, че наистина има електорална умора, въпреки всичко сякаш има едно малко по-различно политизиране, имаме една малко по-нова ситуация.
Имаме два много сериозни фактора, първия е коалицията ПП и ДБ, за която имаше обществено очакване още през 2021 година. Това малко или много променя силите. Както има отпадащи от периферията на двете сили, присъединяват се нови сегменти, които са от групата на нерешилите", каза на свой ред социологът Добромир Живков.
Според мен ще имаме още един допълнителен импулс за електоралните процеси заради Магнитски, смята още Живков.
"Магнитски няма да даде влияние върху резултата на БСП. Що се отнася до ГЕРБ партията бе поставена под много мощен натиск и тя успя да се стабилизира върху едно твърдо ядро от около 600 хиляди души, което се потвърждава. Това е бройката която може да очаква ГЕРБ. Кой знае каква щета върху това твърди ядро няма да нанесе", изрази мнение Ганев.
Според Живков "Магнитски" може да доведе до по-силен проруски вот. "Може да има консолидация около Възраждане. Това ще бъде основана теза в неговата предизборна кампания", поясни той.
Говорейки за възможностите за сформиране на правителство след предсрочния вот, Ганев коментира:
"Не виждам как ГЕРБ ще реализира правителство с ДБ и ПП. Не виждам и как ще се реши политическата криза след 2 април. ДБ, влизайки в ПП, фактически тази опция, за разговори с ГЕРБ, приключва.
Няма никакво съмнение, че ПП дърпа назад ДБ в диалогичността. Голямата спирачка за формирането на този кабинет е именно предстоящите местни избори, защото ДБ си дават сметка, че в една коалиция с ГЕРБ, ако влязат във форма на сътрудничество с ГЕРБ, това ще се отрази много тежко на техния резултат на местните избори.
А за ПП тези избори са структуроопределящи за бъдещето им през следващите 4 години. Ако те не успеят да влязат в местната власт стабилно, те вероятно ще се лишат от шансовете си да са стабилен политически субект в средносрочен и дългосрочен план".
"Ясно е , че местните избори са перспективата, където ще стане много по-дълбокото преразпределение кой какви сили има в момента. Затова след скорошните избори трудно ще се случи каквото и да е договаряне, освен ако ПП и ГЕРБ не се решат на редовен кабинет във вида на надпартийна формула или експертен кабинет", каза на свой ред Живков.
И двамата социолози обаче не изключиха варианта за четвърти служебен кабинет на Радев след изборите на 2 април.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук