Станишев: Належащо е да формираме час по-скоро българска национална позиция за отбраната и сигурността на Европа
"Европейската комисия представи шест доклада за бъдещото развитие на ЕС. Един от тях е свързан с отбраната и сигурността. Належащо е да формираме час по-скоро българска национална позиция". Това каза Сергей Станишев по време на обща дискусия на тема: „Заедно в сигурността. Ролята на България в общата европейска отбрана“.
"Средата на сигурност се промени драстично. Някои части от света се дестабилизираха тежко - бежански вълни, неуправляем миграционен поток, терористични заплахи, кибер заплахи. Това изисква европейски отговор, защото НАТО не е създадена за това. Променя се характера на трансатлантическото партньорство. След избора на Тръмп, Америка се затваря повече в себе си. След референдума за Брекзит, ЕС ще бъде напуснат от една държава, която винаги е блокирала движенията за сигурност като твърди, че НАТО ще се погрижи. САЩ планират 10% увеличение на бюджета за сигурност. За съжаление сме свидетели на нова надпревара във въоръжаването и ЕС не може да остане и да бездейства. Колективно ЕС действително е втори в света по разходи за отбрана, но ефективността е 15%, което трябва да се промени", обясни председателят на ПЕС.
"Наред с политически решения трябва да покажем капацитет и способности в отбраната на света. ЕС ще обърне внимание на три варианта за сигурността - сътрудничеството на отбраната, споделената сигурност и отбрана и обща отбрана и сигурност. Всички признават, че нито една от европейските страни не може да се справи сама с рисковете в сигурността. Това важи два пъти повече за средни и по-малки страни като България. В този процес ще се получи реална възможност да увеличим способностите си в тази сфера. Ако ние сами не покажем възможности и не модернизираме военните си сили, никой няма да ни иска в това сътрудничество. Трябва да потърсим възможност да вземем решения, които са отлагани много години. Трябва да търсим интеграция в новите технологии", допълни той.
"Има три инструмента за отбраната, които сега се определят. Първо, постоянно структурираното сътрудничество. Юнкер го нарича "спящата красавица на ЕС". Около 20 страни могат да се включат. Много важно е да не допуснем това да бъде още един кръг създаващ разделение. Това е зле за България. Ние трябва да търсим включваща схема и да не бъдем изолирани. Второ, европейският охранителен фонд, за който комисията заяви много сериозни намерения. Наред с това от 2020 година по 1 милиард евро съфинансиране от разходите, които биха се направили в подобна дейност от частни структури. Трети инструмент - координирания годишен данък на отбраната. И последно, искам да подчертая какви трябва да бъдат ролите на България. Трябва да увеличим сигурността на гражданите и да бъдем в ядрото на тези процеси, да бъдем инициатори и двигатели и да положим усилия интелектуалният ни капацитет да бъде насочен, за да има бъдеще тази индустрия", заключи Станишев.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!