Става опасно: Киев трябва да бъде наказан за удара с дрон през Турция
Намекът за възможна намеса на въоръжените сили на РФ в конфликта в Донбас е прозрачен
Американските медии очакват от Русия изключително остра реакция на използването на турския БПЛА „Байрактар“ в зоната на конфликта в Донбас, до и включително въоръжена интервенция в Украйна. Реално все още няма нужда от това, но при определени условия „Байрактар“ може да се превърне в сериозна заплаха за ДНР и ЛНР. Това може да се предотврати само чрез Турция.
Влиятелното консервативно издание „Нешънъл Интерест“, коментирайки така наречения инцидент с „Байрактар“ в Донбас, изрази увереност, че „реакцията на Кремъл на тези предполагаеми“ провокации „може да надхвърли тежките думи“.
Намекът за възможна намеса на въоръжените сили на РФ в конфликта в Донбас е прозрачен.
Авторът споменава придвижването на руски войски към границата с Украйна – информационно пълнене, извършено от друго американско издание „Вашингтон Пост“. Умело е формулирано: служители в САЩ и европейските страни "изразяват загриженост" за това изместване. Не се уточнява какви лица, откъде са взели такива данни и за какви държави става дума (освен Украйна, където денонощно викат "Вълк-Вълк!").
В САЩ, независимо дали говорим за политически елит или медии, сега има много лобисти в Украйна (в Русия има много по-малко лобисти и, както се казва, ги държат под око). Затова можем да очакваме вълна от публикации на тема „Русия се готви за война“ – залпове на продължаваща война, но друга, информационна.
В крайна сметка, такова развитие на събитията като изпращането на руски войски в помощ на милициите в ДНР-ЛНР (или нещо, което може да бъде представено за това) е крайната мечта на стратезите и тактиците в администрацията на украинския президент Владимир Зеленски, почти идеален вариант за тях.
Логиката е следната: за да се анулират омразните Мински споразумения, е необходимо да се провокира мащабна ескалация на конфликта, да се представи Русия като агресор и да се убеди Западът по този начин в необходимостта от нови, най-тежки санкции: например спиране на сертифицирането на газопровода „Северен поток-2“.
Няма съмнение, че подобен метод би бил изпробван, но украинските стратези са объркани от едно обстоятелство. Докато възобновената война стигне до ново примирие, територията на Украйна, контролирана от Киев, може да се свие дори повече, отколкото през 2014 г. Поне има риск от това - и той трябва да се има предвид.
Следователно, ако се обмисля такъв сценарий, тогава трябва да се мисли, като краен случай. През април-май украинците вече се опитаха (и много активно) да провокират ДНР и ЛНР към настъпателни и отбранителни действия, но, както стана ясно по-късно, Зеленски иска не толкова да се бие, колкото да привлече вниманието на президентите Джо Байдън и Владимир Путин (те го игнорират всеки по свои причини).
Единствено може да се гадае какво иска Зеленски сега, използвайки турските БПЛА „Байрактар“ в Донбас. Руският външен министър Сергей Лавров нарече тази история "мистериозна" и говорейки за объркването в украинската реакция на скандала, той предложи следното:
„Те сега спорят там кое е по-изгодно за тях: да покажат хладнокръвие, че вече са започнали да бомбардират в грубо, пряко нарушение на Минските споразумения, или да кажат, че все още изпълняват Минските споразумения и предлагат да се съберат в Нормандски формат".
Както и да е, провокацията с Байрактар е един от най-големите пиар-провали на Зеленски в цялата му президентска кариера. Първо, тя беше възприета остро негативно не само в Русия, но и на Запад.
Второ, военнослужещите от въоръжените сили на Украйна, оттеглящи се от Старомариевка (временната окупация на това село беше част от представлението с „Байрактар“), записаха видеообръщение, в което обвиниха президента в липсата на подкрепления и безсмислеността на направените жертви.
„Вашите изяви не струват живота ни“, казаха те. И трябва да разберем, че ветераните от фронтовата линия все още остават най-авторитетната сила в украинското общество и техните оплаквания срещу политиците предизвикват силна реакция. Това, което се случва, очевидно не вървеше по сценария, на който Зеленски разчиташе. Но на какво разчиташе тогава?
Да, използването на тези турски ударни дронове се превърна в преход към „червената линия“, както и заминаването на военни самолети за удар по Луганската областна държавна администрация през 2014 г., когато загинаха осем души.
Въпреки това те все още не променят баланса на силите, тъй като за такава промяна са нужни „глутници“ (каквито наскоро спечелиха втората карабахска война за Баку) „Байрактар“, докато Украйна има само 12 такива, придобити с фанфари миналата година.
Загубата дори на една или две ще бъде много значима за украинските въоръжени сили. Всеки украинец, който гледа новините, е наясно, че един такъв БЛА струва пет милиона долара.
Укрепването на противовъздушната отбрана на ДНР-ЛНР и предоставянето на милицията със съвременни средства за електронна война може да обезкуражи Зеленски от експерименти с дронове.
Само Русия може да направи това - и Киев със сигурност ще крещи за "незаконната милитаризация на региона", но той беше първият, който излезе извън полето на закона: използването на БПЛА в зоната на конфликта в Донбас е забранено от Минските споразумения и противоречи на редица задължения, които Киев е поел например пред ОССЕ.
Това, което е наистина критично и което в никакъв случай не трябва да се допуска, е локализирането на производството на „Байрактар“ в Украйна и създаването там на учебен център за пилоти, които могат да превърнат ято БЛА в страшно оръжие.
Киевският посланик в Турция мечтае на глас за производство на турски дронове някъде в Полтавска област, но решение за това все още не е взето и зависи изцяло от Анкара.
Колкото и президентът Реджеп Тайип Ердоган да иска да представи турците като нация на воини, сега това е преди всичко нация на търговците. И досега никой не е в състояние да им забрани да продават каквото и да е на никого или напротив, да купуват нещо от трети държави - проверено е.
И ние опитахме, и американците също опитаха (по отношение на покупката на нашите С-400, например), но Ердоган остана непреклонен. Колкото повече го натискате, толкова повече той става по-силен в мнението си за "свободния пазар".
Но турските военни експерти, които знаят как да управляват БПЛА и могат да научат на това украинците, е друг въпрос. Както и производството на "Байрактар" в Украйна. Киев наистина иска да направи и двете, а задачата на Москва е да убеди Анкара, че с това ще надхвърли всички граници на допустимото.
Това е реалистично. По едно време турците вече се отказаха от сътрудничеството с украинския военно-промишлен комплекс (заводът „Мотор Сич“ искаше да произвежда двигатели за „Байракта“р), но сега явно не са доволни от инцидента в Донбас. Най-малкото те упорито поискаха да не наричат устройството „турско“: след покупката. Дронът, видите ли, е украински. Те не са искали от Азербайджан нищо подобно.
В краен случай Русия има място за убеждаване. В момента Ердоган е замислил две военни операции едновременно - и двете в Сирия (но на различни места), и двете все още не са започнали, но подготовката за тях вече е приключила.
В силата на Русия и нейните партньори в САР е да усложнят максимално прилагането им, в случай че турският султан от продажбата на дронове на Киев премине към по-чувствителни начини за сътрудничество с украинците в областта на БПЛА.
В идеалния случай турците биха могли да ни помогнат с оборудване за радиоелектронна борба (все пак това са техни дронове, каквото и да се каже), но това е в идеалния.
Необходим е систематичен отговор на безпилотната заплаха през Турция, ако появата на „Байрактар“ над Донбас е „опипване на почвата“ за Зеленски и той вижда по-нататъшната политика в региона в контекста на голяма военна операция, която се очакваше от него още през пролетта.
И ако президентът се е нуждаел от инцидента с апарата, за да реши настоящите пиар проблеми и да спре разпадането на рейтинга си (след като се задържа през пролетта и лятото, той отново започна да пада), остава само да поздрави кабинета му за пълния и недвусмислен провал...
... Но и да се приготвим за най-лошото за всеки случай.
Станислав Борзяков