Стефан Янев предупреди за скорошна опасна ескалация във войната

Надявам се, че няма да се стигне до използването на ядрени оръжия, но предполагам, че от гледна точка на конвенционални оръжия ще има, поясни той

"Надявам се, че няма да се стигне до ескалация и използването на тактически ядрени оръжия покрай войната в Украйна, защото тогава ситуацията ще бъде коренно различна", това каза Стефан Янев, бивш служебен министър-председател, министър на отбраната.

"Но ескалация от гледна точка на конвенционални оръжия ще има предполагам. Наистина има разногласие, има различни трактовки на това дали трябва, дали е необходимо в този момент да се предоставят касетъчни боеприпаси на Украйна затова, защото повечето страни членки на Европейския съюз (ЕС) са част от Конвенцията за забрана на касетъчните бойни преписи, включително и България.

САЩ не са членове на тази Конвенция за забрана, и съответно те имат възможност и по обявеното от президента Байдън, той едва ли не казва: "Ами те свършиха другите боеприпаси, сега даваме от тези".

В този смисъл наличието на касетъчни боеприпаси на фронта е недобър сигнал затова, защото тези боеприпаси освен всичко останало имат характер, че могат да бъдат дълго време опасни за всеки един човек, дори потенциално след приключване на бойните действия.

И от тази гледна точка това е една от мотивациите за опита в световен мащаб да бъдат забранени от гледна точка на тези конвенции, за които споменах по-рано", поясни Стефан Янев, цитиран от "Фокус".

В случай, че Москва се опитва да създаде втора зона на нестабилност в Западните Балкани, възползвай се от съществуващите в региона проблеми и противоречия, в същия доклад или в класифицираната му част има препоръки какво да бъде поведението на българската държава.

"Нека да го кажем така: живеем в един свят на многообразие на интереси, техните проявление и защитаване от всяка една страна, която е в състояние и която смята, че това е важно за нея. Тези идеи, тези възможности за дестабилизация или за стабилизация на определение региони са били практикувани в миналото, ще бъдат практикувани и занапред предполагам.

Така че в този смисъл е важен анализът, който не се дава от различните структури, които се занимават с този анализ, и на базата на този анализ ние следва да определяме поведението си спрямо съответните регионални и други играчи.

Но пак ви казвам, оттук е важно да определим какъв е нашият национален интерес и какво бихме могли да направим, или да не правим в случая в региона. Ние сме съсредоточени преди всичко в дипломатически усилия и изграждане на добросъседски връзки с държавите от региона, така че трябва да акцентираме на това", каза още Стефан Янев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук