Световни медии за вота в САЩ: Втори шанс за Тръмп

Рискована му стратегия даде резултат, републиканците разбиха лъжовния мит, че са партия на белите мъже

Кандидатът за президент на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп обяви победата си на изборите - според американските медии той спечели всички ключови щати над представителката на Демократическата партия Камала Харис.

Ето какво пише световната преса за това.

Забележително постижение 

Предстоящото завръщане на Тръмп в Белия дом след четиригодишна пауза е забележително постижение, пише The Wall Street Journal :

„Тръмп печели изборите и получава втори шанс. Той дължи забележителната си победа над Камала Харис на личната си устойчивост, както и на провалите на Байдън. <...> Това политическо завръщане е забележително постижение. Как ще го използва, за оставим наследство, което надхвърля разделението от последните осем години, това е въпросът за следващите четири години.“

Рискована стратегия даде резултат

Предизборната стратегия на екипа на Тръмп беше рискована, но се отплати, отбелязва Newsweek :

Доналд Тръмп организира най-голямото политическо завръщане в съвременната история на САЩ рано сутринта в сряда, спечелвайки достатъчно електорални гласове, за да победи вицепрезидента Камала Харис и да се върне в Белия дом за втори мандат.

Неговата предизборна стратегия до голяма степен избягва традиционните медии и се съсредоточава върху привличането на млади мъже и разочарованите избиратели от малцинствата. <…> Когато вторник вечерта премина в нощ, стана ясно, че тази рискована стратегия се е отплатила. „Тръмп надмина представянето си през 2020 г. по цялата карта.“

Състоянието на икономиката на САЩ 

Една от основните причини за победата на Тръмп е нарастващото безпокойство на американците относно състоянието на икономиката, пише The Telegraph :

„Екзитполовете разкриха три основни въпроса: аборт, демокрация, икономика. Първите два играят в полза на Харис, последният в полза на Тръмп. Хората си спомниха мандата му преди COVID, когато фондовият пазар скочи и безработицата падна до исторически дъна. По време на Джо Байдън американците се сблъскаха с рязък скок на инфлацията, в съчетание с физическото състояние на Байдън. Това доведе до емоционалния упадък в страната. Демократите изглеждаха некомпетентни, твърде разсеяни от проблемите на уок културата, неспособни да донесат мир на Украйна или Израел, унижени в Афганистан. 

С други думи, условията за победата на Тръмп бяха налице много преди Байдън да отпадне от надпреварата.

Американците смятаха Тръмп за нормален президент. Байдън ги депресира, Камала ги покровителства. Затова те решиха да върнат Тръмп“.

Вяра в ентусиазма на жените и небелите избиратели

Демократите разчитаха на гласовете на жените - и изчислиха грешно, отбелязва The Times :

„По-специално те се надяваха, че жените може да се разбунтуват срещу законите, ограничаващи абортите, и че ще бъдат отблъснати от мачовската позиция на Тръмп.

Ще има време за оценка на тези изчисления, но предварителното заключение изглежда е, че тази вяра в ентусиазма на жените към Харис е погрешна. Нещо подобно се случи с Хилари Клинтън през 2016 г.

Вторият фактор, на който се надяваха, беше, че тяхната превъзходна „наземна операция“ (доброволци, чукащи по вратите, за да получат гласове) ще се окаже решаваща. Може би просто са надценили това предимство или поне са надценили колко е важно."

Надеждите на демократите за гласовете на чернокожите избиратели, както и на електората от латиноамерикански произход също не се оправдаха, пише Le Figaro .

„Идеята, че цветнокожите малцинства принадлежат към тях, беше опровергана от силното представяне на Тръмп сред чернокожите и испаноговорящите избиратели, особено зависимостта на мъжете от гласовете на жените също не се материализира.

Новата Републиканска партия, олицетворявана от Доналд Тръмп, потвърди, че наистина е популярна партия, която обединява хора независимо от цвета на кожата и пола. Карикатурата, създадена от демократите, които представяха опонентите си като партия от изключително бели мъже, беше разбита."

В САЩ цари хасо

Фактът, че американците избраха Тръмп, означава, че страната е пълна бъркотия, оплаква се колумнистът на USA Today Рекс Хапке:

„Големият брой гласове за Тръмп показва, че Америка вече е загубила. И ето ни тук. Събуждаме се в свят, в който Доналд Тръмп има всички шансове отново да стане президент. Едно нещо, което знаем в края на изборния ден е, че Америка е пълна бъркотия."

Превод и редакция: БЛИЦ