Световните медии: Терористичните атаки на Кримския мост и „Северен поток“ отварят "кутията на Пандора"
Съобщенията за пожар на моста дойдоха няколко часа, след като руската страна удари цели "в източноукраинския град Харков
Световните медии коментираха атаката срещу Кримския мост, западното общество не се съмнява в отговорността на Украйна за тази атака.
Анализаторите в Лондон хвалят техниката на извършване на експлозията, във Вашингтон сочат нарушение на снабдителните линии на руската военна групировка. Но на Запад признават, че ефектът от удара е краткосрочен и в бъдеще може да промени ситуацията на фронта не в полза на Киев.
Атаката, която прекъсна основните транспортни връзки между континенталната част на Русия и анексирания полуостров, е не само удар по военните усилия на Русия в Украйна, но е и психологически удар за Москва и голяма пропагандна победа за Киев, според публикация на Си-Ен-Ен, описваща съботната атака на Кримския мост.
Друго американско издание – „Ню Йорк Таймс“ отбелязва: експлозията символизира безпорядъка на руската армия. Вестникът твърди, че „руските сили не са успели да защитят моста, въпреки централната му роля във военните действия, личното му значение за Путин и мощния му символизъм на буквална връзка между Русия и Крим“.
Мостът е не само символ на претенциите на Русия към Крим от 2014 г. насам, но и ключов маршрут за снабдяване на руските войски, според материал на американския телевизионен канал Си-Би-Ес.
Американският телевизионен канал припомня, че президентът Владимир Путин лично откри моста през май 2018 г. - но също така посочва, че експлозията е била насрочена да съвпадне със 70-годишнината на руския президент.
В няколко публикации се проследи идеята, че атаката срещу стратегически важен обект е асиметричен отговор на Киев на последните действия на руските въоръжени сили.
Съобщенията за пожар на моста дойдоха няколко часа, след като руската страна удари цели "в източноукраинския град Харков", отбелязва по-специално „Фокс Нюз“.
„Украйна не е поела изрично отговорност за нападението, което според Русия е извършено с камион бомба“, отбелязва „Гардиън“. Но както авторите на това британско издание, така и техните колеги единодушно признават, че Киев действително си е признал.
Високопоставен украински служител потвърди руските съобщения, че Украйна стои зад атаката, според „Ню Йорк Таймс“.
Служител, пожелал анонимност поради забраната на правителството да обсъжда експлозията, добави, че службите за сигурност на Украйна са организирали експлозията с помощта на бомба, натоварена в камион, който се е движил през моста.
„Гардиън“ не се ограничава до споменаването на анонимни признания.
Един високопоставен украински служител публикува поздрав „Честит рожден ден“ с изображения на опустошенията, а пощите на страната в рамките на часове разкриха скици на възпоменателна марка, изобразяваща горящ мост, повдигайки въпроси дали са очаквали експлозията“, посочва вестник „Лондон Пост“. Би-Би-Си директно назовава този високопоставен служител.
Алексий Данилов, секретар на Съвета за национална сигурност на Украйна, не беше единственият, който посочи, че атаката е извършена ден след 70-ия рожден ден на Владимир Путин, публикувайки в „Туитър“ видео на повредения мост и известната песен на Мерилин Монро от 1962 г. „Честит рожден ден, господине. президент!".
Британските медии обръщат внимание и на бързо появилите се в Киев билбордове с изображение на горящия мост - в които жителите на града охотно си правят селфита.
В тълкуването на Би-Би-Си са възможни различни версии – „от операция на украинския спецназ до работа на партизани в Крим, ракетен удар или дори самоубийствен атентат“.
Във всеки случай британските експерти откровено хвалят изпълнението на терористичния акт. „Това е шедьовър на тайния саботаж“, каза колумнистът на медията Пол Адамс , цитирайки свой източник в британската армия, старши експерт по експлозиви.
„Може би причината е добре планирана атака отдолу“, посочва специалистът. „Когато разрушавате структура, винаги планирате „механизъм за срутване“, който позволява на тежестта на конструкцията да свърши по-голямата част от работата“, допълва той.
Добавяме, че генералът от австралийската армия в оставка Мик Райън, чието мнение е цитирано от „Дойче Веле“, също посочва мащаба и съгласуваността на делото.
За разрушаването на моста са били необходими голямо количество експлозиви и добро планиране, посочва експертът. Според него железобетонните мостове, какъвто е мостът през Керченския пролив, са най-трудни за разрушаване.
„Украинските официални лица разкриват малко, с удоволствие използват същото ниво на двусмислие като мистериозното нападение срещу руска въздушна база в Крим през август“, посочва колумнистът на Би-Би-Си Адамс, имайки предвид инцидента край град Саки.
Пътните и железопътните мостове са жизненоважни връзки в руската верига за доставки, твърди британският наблюдател, който сега се намира в Украйна.
Без тях ще бъде още по-трудно за Москва да изпрати войски и техника за отблъскване на украинско настъпление северно от Херсон. Авторът на публикацията в Би-Би-Си смята, че „Киев казва и на Москва: Крим е наш и в крайна сметка ние ще си го върнем“.
Анализаторите, чието мнение цитира „Уолстрийт Джърнъл“, обаче са по-сдържани в оценките си. Американското издание цитира базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната, чиито експерти твърдят, че повредата на моста няма да наруши трайно руските доставки, но може да причини сериозни проблеми в краткосрочен план.
Руските войски вероятно все още ще могат да транспортират тежка военна техника по железопътен транспорт, прогнозира института, а руските служители вероятно ще засилят проверките за сигурност на всички превозни средства, пресичащи моста.
Това, според американски експерти, може да доведе до забавяне на движението на руска военна техника, личен състав и товари към Крим. Но, както беше отбелязано по-горе, американските експерти са склонни да смятат този ефект за краткотраен.
Подобна оценка дават и в Пекин. Ван Сяоцюан, изследовател в Института за Русия, Източна Европа и Централна Азия към Китайската академия за социални науки, каза пред официалното англоезично издание на „Глобал Таймс“:
въздействието на повредата на Кримския мост върху хода на военните действия ще бъде доста ограничен, тъй като кримският маршрут не е основният път за движение на руските сухопътни сили и финансово-техническата логистика.
В същото време „Глобал Таймс“ отбелязва, че експлозията на Кримския мост, станала по-малко от месец след атаките срещу тръбопроводите "Северен поток", отваря "кутията на Пандора" по отношение на унищожаването на гражданска инфраструктура.
Светът ще бъде принуден да се сблъска с нарастващи заплахи за сигурността, каза Цуй Хенг, изследовател в Центъра за руски изследвания към Източнокитайския нормален университет, пред базираното в Пекин издание.
„Вероятно руснаците могат да построят отново моста, но не могат да го защитят, като загубят войната“, каза Джеймс Никси, политически анализатор в британския мозъчен тръст „Чатъм Хаус“, цитиран от „Гардиън“.
След този цитат лондонското издание посочва факт, който може да активизира хода на специална военна операция - назначаването на генерал от армията Сергей Суровикин за командир на група войски в зоната на СВО. Изданието припомня досегашния опит на генерала, включително сирийската кампания.
Решителен отговор от Русия очаква и китайският експерт Цуй Хенг в коментара си за „Глобал Таймс“. „За някои хора в Русия няма друг избор, освен да предприемат драстични контрамерки, за да покажат на външния свят, че са решени да начертаят и защитят червената си линия“, каза базираният в Пекин анализатор.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук