"Тайм": Тайният заговор срещу Тръмп за "спасяване на изборите" в САЩ
Как се е развила кампанията в сянка, довела до свалянето от власт на доскорошния президент
Вашингтон, пролетта на 2019 г. Майк Подхорцер започва да изпитва притеснения, че президентските избори следващата година могат да се превърнат в бедствие.
Мъжът има вид по-скоро на университетски преподавател, отколкото на политически стратег. Повече от четвърт век Подхорцер е старши съветник на председателя на най-голямата профсъюзна федерация в САЩ.
В редиците на демократите обаче той е известен като "магьосникът" на тактиките по време на предизборни кампании, пише в своя статия списание "Тайм".
КООРДИНИРАНИ ДЕЙСТВИЯ
Три месеца след изборите името на Майк Подхорцер изплува в медийното пространство като "архитект" на таен съюз между леви активисти и бизнес титани – с цел да бъде спасена демокрацията в страната, предава БНТ.
Твърди се, че съюзът е между големите технологични компании, медии и движението "Животът на чернокожите има значение".
За координирани действия срещу кандидата на републиканците се носят слухове отдавна, но списание "Тайм" разкри детайли. Изплува факт, който еуфорията от вота избута встрани в информационния поток.
В деня на изборите Търговската камара на Съединените щати и най-голямата американска профсъюзна федерация излизат с общо изявление, в което обявяват, че "ще работят заедно, за да съхранят мира и да се противопоставят на опитите на Тръмп да поругае демокрацията".
Подготовката на съюза започва отдавна, пандемията обаче се оказва неочаквано предизвикателство.
КАК СЕ Е РАЗВИВАЛА КАМПАНИЯТА В СЯНКА СРЕЩУ ТРЪМП?
Вашингтон, 3 март 2020 г. Коронавирусът с неизвестен произход завладява все повече държави. Достига и САЩ. До изборите остават по-малко от 8 месеца. Подхорцер изготвя поверителен документ от 3 страници, озаглавен "Заплахи за изборите през 2020 г.".
"Тръмп даде ясно да се разбере, че това няма да бъдат честни избори и че той ще отхвърли всичко, освен собственото си преизбиране, като "фалшиво" и "фалшифицирано", пише съветникът на председателя на профсъюзната конфедерация.
"На 3 ноември, ако медиите съобщят друго, Тръмп ще използва дясната информационна система, за да установи своята версия и да подтикне своите поддръжници да протестират", предупреждава Подхорцер.
Вашингтон, април 2020 г. Светът заживява във виртуален режим. Включително и Подхорцер. В Zoom той започва да организира срещи, в които се представят заплахите за изборите. Подхорцер не е единственият, който се притеснява за президентския вот в САЩ.
Съмишлениците стават все повече. Съветникът на профсъюзния председател провежда онлайн срещи с представители на леви организации, екоактивисти, защитници на правата на чернокожите.
Така се ражда Коалиция за защита на демокрацията, в която влизат различни организации, решени да защитят американската демокрация.
КОАЛИЦИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ДЕМОКРАЦИЯТА
Активисти започват да работят усилено, за да са сигурни, че изборите ще бъдат спечелени и ще останат спечелени от кандидата на демократите. Представители на Коалицията са се срещали с шефове от Силициевата долина.
"Тайм" твърди, че целта е била да бъдат убедени технологичните компании да "контролират лъжите на лагера на Тръмп". Според списанието на разговорите е присъствала и Ванита Гупта, която към днешна дата заема поста заместник главен прокурор.
От технологичните компании подкрепата е дошла от собствениците на Фейсбук и Туитър. Списание "Тайм" припомня, че Марк Зукърбърг е дарил 300 милиона долара за организиране на гласуване по пощата. Вот, който се оказа в полза на кандидата на демократите Джо Байдън.
КООРДИНИРАНИ ПРОТЕСТИ?
"Тайм" пише, че тайният съюз е осъществил контакт и с организациите зад протестите, разтърсили САЩ през месец май след смъртта на Джордж Флойд.
Списанието твърди, че Подхорцер е овладял вълната от протести, която била готова да залее страната след първите изборни резултати.
"Не трябва да се създава истерия. Хубавото на децентрализираната демокрация в САЩ е, че тя не може да бъде унищожена с един удар", успокоява Подхорцер.
"Демокрацията победи", пише "Тайм". Твърдение, което от лагера на Тръмп дълго ще оспорват. Факт е обаче, че американските президентски избори от 2020 създадоха съмишленици от работническите сили, елита на Силициевата долина, медии и Уолстрийт.