"Таймс": Западните страни обявиха заплаха за GPS заради Русия и започнаха да...
Изданието отбелязва, че Великобритания и САЩ търсят аналози или заместители на GPS, които не разчитат на сателити
Исканията на Киев за блокиране на руската навигационна система ГЛОНАСС в Украйна не бяха удовлетворени от западните му партньори.
Самото поставяне на подобен въпрос и случващото се на украинска територия обаче тласка Запада да търси алтернативи на глобалната система за позициониране GPS, пише британският вестник „Таймс“.
Изданието отбелязва, че Великобритания и САЩ търсят аналози или заместители на GPS, които не разчитат на сателити. В Лондон и Вашингтон се опасяват, че в бъдещи войни ще бъде възможно да се заглушават сигнали без никаква стрелба. В същото време анализатори и специалисти предупреждават, че заплахата от сателитни смущения само ще се увеличава.
Министърът на отбраната на Обединеното кралство Джеръми Куин каза, че правителството "трябва да бъде нащрек" за заплахата от сателитни смущения. Според него това се дължи на факта, че Русия използва специална операция в Украйна, за да изпитва своето оборудване за електронна борба за заглушаване на GPS.
„И двете страни разгръщат набор от възможности. Трябва да се поучим от това и да продължим нашата собствена иновативна работа в тази област“, каза Куин.
Великобритания проучва алтернативни навигационни системи, включително базираната в нея „УанУеб“ (взаимосвързана система от спътници, предназначена да предоставя широколентов интернет чрез мобилна сателитна технология) и американската „НекстНав“ (собствена мрежа от подобни на GPS предаватели, но монтирани на земята а не на сателити), за която се водят преговори с британското правителство за разполагане.
„В момента обмисляме редица варианти, включително некосмически алтернативи, за да подобрим сигурността на страната и ще актуализираме следващите си стъпки на по-късна дата“, добави Куин.
В същото време „НекстНав“ казва, че техните сигнали са 100 хиляди пъти по-силни от тези на GPS, така че са по-трудни за заглушаване и са по-ефективни в градска среда.
„Работим с правителството на САЩ и се опитваме да създадем резервна система, алтернатива на GPS, която е под заплаха от Русия и други“, каза шефът на „НекстНав“ Ганеш Патабираман, след като разговаря с британски служители от различни министерства.
В същото време Патабираман обясни защо Западът не удовлетвори искането на Киев. Работата е там, че ако ГЛОНАСС е изключен, тогава Москва може да свали сателитите за GPS.
Освен това може да има смущения в енергийните мрежи, банкоматите да бъдат изключени, банковата система да бъде нарушена, мобилните телефони да спрат да работят и се прави всичко възможно, за да се гарантира, че западните ракети с прецизно управление никога няма да достигнат целите си.