The National Interest обясни защо НАТО трябва да се страхува от турските С-400
САЩ късат договора с Турция за доставка на изтребители Ф-35
През последните седмици руските зенитно-ракетни комплекси С-400 „Триумф“ са във фокуса на медиите. Турция, една от основните сили в НАТО, ще получи руски ракети още през следващия месец, а това вече сериозно разклати отношенията между Анкара и Вашингтон. Защо обаче НАТО трябва да се страхува от руските ракети С-400?
The National Interest пише в анализ, С-400 има репутацията на система с впечатляващи възможности, която може да поразява различни цели, включително и самолети. Ракетните системи обаче все още не са били тествани в бойни условия. Защо тогава натовските страни трябва да бъдат бдителни? Причините са няколко.
Първата стратегическа полза за Русия е икономическата. Русия при управлението на Путин пострада от санкциите, наложени от международната общност заради войната в Украйна. Продажбата на високотехнологично оръжие на чужди страни ще повлияе положително на руската икономика. По този начин тя няма да е зависима само от износа на природни ресурси. Страни като Китай, Турция, Катар, Индия и Саудитска Арабия искат да се въоръжат с ракети С-400. Втората стратегическа полза за Русия е схващането, че тя все още е в състояние да се противопостави във военно отношение на САЩ и техните съюзници.
Третата стратегическа полза е изграждането и укрепването на връзки със суперсила като Китай. Продажбата на С-400 на държава като Турция, например, е компонент от руската хибридна война. Въпреки че не е била изстреляна още нито една ракета, в НАТО беше регистриран сериозен геополитически трус. Заради покупката на руски ракети, САЩ заплашиха Турция с изключване от програмата за стелт изтребители Ф-35. Това означава, че турците няма да получат американски изтребители, което пък може да ги накара да се обърнат към Русия за модернизиране на бойната си авиация. Турция е ключов член на НАТО заради географското си положение и военни способности. Ще бъде голяма победа за Владимир Путин, ако успее да отдалечи Анкара от натовските ѝ партньори.