Тръмп призова света към патриотизъм и отказ от глобализма, либералите няма да му го простят

Речта на президента на САЩ Доналд Тръмп пред Общото събрание на ООН продължава да е тема №1 в коментарите на световните осведомителни агенции и издания. 

Доналд Тръмп призова народите да отхвърлят глобализацията и да възприемат патриотизма в реч пред Обединените нации, прекъсната от подигравателен смях от други световни лидери, пише The Guardian . В хода на бомбастичното обръщение Тръмп изтъкна постиженията на своето президентство, нахвърли се върху враговете си - най-вече Иран и се противопостави на мултилатерализма в неговия духовен дом - Общото събрание на ООН, отбелязва либералното издание. 

В един от най-забележителните моменти в историята на годишната среща на върха на ООН залата избухна в спонтанен смях след твърдението на Тръмп, че "за по-малко от две години администрацията ми е постигнала повече от почти всяка администрация в историята на нашата страна". Явно изненадан, Тръмп каза: "Не очаквах тази реакция, но това е добре."

„Америка се управлява от американци - каза Тръмп. "Ние отхвърляме идеологията на глобализма и прегръщаме доктрината на патриотизма". В своя акцент върху суверенитета 34-минутната реч отразява голяма част от първата му реч на Общото събрание на ООН миналата година.

Основната тема на речта на Тръмп обаче беше патриотизмът и той призова държавите да се съсредоточат върху собствените си национални интереси. Той каза: "Навсякъде по света отговорните народи трябва да се защитават срещу заплахи за суверенитета не само от глобалното управление, но и от други форми на принуда и господство". 

Защо никога няма да простят на Доналд Тръмп отказа от глобализма, коментира от своя страна руският ежедневник “Взгляд“, цитиран от Фокус. Речта на Доналд Тръмп в ООН отразява цялата двойственост на личното му положение и настоящата роля на САЩ в света.

Несъмнените икономически успехи на Тръмп се изравняват с най-силната агитация срещу него в Щатите и на Запад като цяло. В същото време, причината за атаки срещу Тръмп е на повърхността - това са неговите възгледи срещу глобализацията, вярност към които той потвърди в речта си пред Общото събрание на ООН.

Положението е различно – става дума за начина, по който Тръмп се възприема от потребителите на международните, най-вече англосаксонските медии. Американски и европейски медии представят Тръмп като некомпетентен, ексцентричен, който се държи по света като слон в стъкларски магазин, мразен от повечето от собствения си народ, а дори и случайно попаднал в президентството, което, освен това,във всеки един момент може да загуби поради импийчмънт.

Това е виртуалната реалност, в която мнозина вярват, включително и в залата на Общото събрание на ООН. Затова те се смеят на Тръмп. Въпреки че всъщност Тръмп каза абсолютната истина: "Пазарът на акции се увеличава, безработицата пада. Увеличихме сигурността на нашите граници, започнахме да изграждаме стена на границата. Скоро нашата военна индустрия ще стане по-мощна от всякога."

По времето преди избора му за президент позициите на САЩ като световен хегемон бяха безвъзвратно загубени, както и отношението към тях в света продължава да се влошава. Позициите в Близкия изток са сериозно засегнати в резултат на безумната политика на Вашингтон и поради нарастващото влияние на Русия, която умело се възползва от ситуацията.

Отношенията с Европа са обтегнати, преговорите за трансатлантическото партньорство, на които заложи Обама, се провалиха , а принудата ЕС да окаже натиск върху Русия причини сериозно недоволство в Стария свят. Отношенията с Русия бяха напълно развалени след неуспешния опит тя да бъде изолирана.

Сближаването между Москва и Пекин набира скорост. Тоест, всичко е загубено още преди Тръмп. Тръмп се нуждаеше от натиска върху Северна Корея за получаване на отстъпки в геополитическата и търговската и икономическа война с Китай.

И поради тази причина дори изпрати самолетоносачи до бреговете на Корея и намекна за възможността за военно решение на "ядрения проблем". Дали Тръмп е получил отстъпки от Китай? Временно - да, но търговската война между Вашингтон и Пекин така или иначе вече започна. Сега Тръмп заплашва Иран, безсмислено го нарече спонсор на "световния тероризъм".

Иран е цел за него, не защото иска да започне нова война в Близкия изток, а защото чрез нагнетяване на "иранската тема» той очаква да върне в САЩ ролята на главен посредник в Близкия изток, за да възстановят загубеното от саудитците - основните противници на Иран, доверие в САЩ , за натиск върху Европа, разчитаща на печелившите ирански договори.

Строго погледнато, точно за отхвърлянето на идеологията на глобализма, Тръмп е мразен от глобалистическия елит. Ето защо те се опитват да подкопаят властта му в САЩ и да го  направят за посмешище на световната арена - и в тази война не може да има примирие.