Турският гамбит: Началото на края на НАТО
САЩ систематично твърдят, че руските системи за ПВО представляват заплаха за изтребителите на НАТО Ф-35
Вътрешните раздори продължават да клатят Алианса: бившият министър на отбраната на САЩ Робърт Гейтс заяви, че Турция трябва да отговори за агресивната си външна политика и призовава Байдън да увеличи натиска на Вашингтон върху Ердоган, пишат западни медии.
Бившият шеф на Пентагона призова новата администрация на Байдън да заеме по-строга позиция с Турция, като предположи, че могат да бъдат предприети допълнителни наказателни мерки срещу "съюзника" на НАТО след закупуването от Анкара на руската система за противоракетна отбрана С-400 и агресивното поведение към друг съюзник в Алианса - Гърция.
В коментарите на Гейтс, публикувани от американския вестник "Ню Йорк Таймс", се казва, че покупката, направена след многократни
предупреждения от Америка, трябва да доведе до известна отговорност за Турция, като в случая санкциите, според него, са само началото.
САЩ систематично твърдят, че руските системи за ПВО представляват заплаха за изтребителите на НАТО Ф-35. Подобни инсинуации се отхвърлят както от Москва, така и от Анкара, която от своя страна счита действията на Вашингтон за намеса в делата на суверенна държава.
Освен това Гейтс, който служи в администрациите на Буш и Обама от декември 2006 г. до юли 2011 г., добави, че Турция трябва да носи отговорност за агресивната си политика в Източното Средиземноморие, Либия и Сирия. Според него това противоречи на интересите на другите съюзници от НАТО и изостря и без това тежката ситуация в тези региони. Гейтс добави, че разрушителното поведение на Анкара не може да бъде пренебрегнато.
Бившият министър постави Турция наравно с Унгария и Полша - членки на НАТО, които според САЩ вървят към авторитаризъм по един или друг начин. В тази връзка Гейтс спомена, че Уставът на НАТО не съдържа разпоредба за лишаване от членство в организацията, но е разрешена т. нар. “творческа дипломация”, включително международни санкции, спиране на пълномощията или други наказателни мерки.
Прави впечатление, че по време на мандата си на министър на отбраната Гейтс нееднократно обвинява Европейския съюз, че е обърнал Турция на изток. Така през 2010 г. той упрекна ръководствата на Германия и Франция за нежеланието им да си сътрудничат по-тясно с Анкара по пътя на евентуалното ѝ влизане в ЕС.
Подчертаваме, че статията на Гейтс беше публикувана в деня, след като турският външен министър Мевлют Чавушоглу обяви, че страната му ще отговори на САЩ след санкциите на С-400, наложени в началото на миналата седмица.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган нарече санкциите "враждебна атака" срещу отбранителната индустрия на Турция, която е обречена на провал.
Разбира се, САЩ и другите страни от НАТО не трябва да се отнасят към Турция като враг, защото не е така. Крайно време е партньорите в Алианса да се откажат от илюзията, че Анкара е съюзник, както и от мита за предполагаема солидарност и единство в блока.
На практика Турция е независима държава, която често преследва противоположни интереси, но е готова да си сътрудничи, когато те съвпадат. И е съвсем очевидно, че това правило сега е приложимо за абсолютно всяка държава от НАТО.