Вежди Рашидов: Борисов е световен държавник и знае, че пътя за Европа не минава през Босфора, а през България
Вежди Рашидов, председател на парламентарната комисия по култура и медии, в разговор с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита“ по Радио К2 и Канал 3 коментира актуалните политически теми.
Визитата на Бойко Борисов в Турция
Вежди Рашидов уточни, че е присъствал на всички разговори, които Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев са провели с турската страна. Но настоящата среща на Бойко Борисов с Ердоган е била особено интересна, защото турския президент Ердоган и Европа са узрели, че трябва да се намали малко температурата на огъня, докато света е толкова взривоопасен. За първи път се възлага роля на Бойко Борисов да бъде медиатор между Европа и другите големи страни извън Европа.
„Е ли България мост между Турция и Европа?“, попита Беновска.
България като държава е един от най-добрите дипломати в момента и то не само между Турция и Европа, а играе важна роля между Русия, Турция, САЩ. България има шанс да е фактор. Ние сме външна граница на Европа. Ограничаването на достъпа на мигранти е ограничаване на техния достъп към Европа. България в нищо не е отстъпила от националните си интереси. Разговорите с Турция са трудни. Това коментира Вежди Рашидов пред Беновска.
„Премиерът Борисов се държа като изключително симпатичен дипломат на Европа. Стиснаха ги ръцете за добри нещо с Ердоган, който вече е по-мек и знае, че няма нужда от толкова силен тон към европа вече. Борисов няма да изпусне шанса за България“, отговори Вежди Рашидов.
Илиана Беновска, която беше специален пратеник на Радио К2 в Турция излъчи брифингът на Бойко Борисов след срещата с премиерът на Турция Бинали Йълдъръм. Ето подробности:
Медия: Среща с турския президент Ердоган, продължила повече от 3 часа, новините?
Бойко Борисов: По много теми разговаряхме. Първо имаше натрупани много напрежения по време на изборите, по време на референдума. Бяха изпуснати нервите от много страни. И сега вече като минаха изборите, референдумите и всичко останало е хубаво да се нормализира обстановката. Затова трябваше по-дълго да се говори. А защо е толкова важно за България? Важно е на първо място, че без тях няма охрана на границата. В смисъл огромното време, което прекарахме заедно беше да продължи и ако ЕС се забави с подписването на реадмисията то ние, само двете страни, да си я подпишем. Защото всъщност сегя я изпълняваме, както и те своите ангажименти и на практика имаме нулев натиск. Искаме това да го облечем в споразумение. Дай Боже целия ЕС да го подпише заедно с Турция, но ако не, ние ще си работим само България по тази писта, защото то е жизнено важно. Виждате инфриджмънт или наказателни процедури вече върху Унгария, Полша и други държави, за това, че не приемат обратно мигранти и затова пък аз проявявам голям натиск върху и колегите в Европа, в случая с президента Ердоган да продължи тази практика и ако, повтарям, се забавят ние да подпишем.
Илиана Беновска: А с какво е важна България за Турция, какво установихте?
Бойко Борисов: За всички е ясно с какво е важна България. Ние сме входа от Азия за Европа. Съответно европейското ни семейство се състои от 27 члена, ние сме един от тях, но съседът ни Турция е най-големият съсед, който ЕС има на практика. И ние трябва да направим така, че да имаме нормални отношения. Повтарям, над 3 милиона знаете стоят тук в Турция, война се води на тяхната граница. Виждате колко е деликатна темата с референдума за независим Кюрдистан, 50 милиона души са това. Всъщност исках да чуя малко повече от кухнята, от това, което ние реално научаваме от вашите новини и репортажи, от основните действащи лица, какво се прави в Сирия. Те водят война, кой какъв герой е в тази война, какви са им интересите. Всъщност основните газови коридори, на практика вече Европа става зависима от Турция. Всички газови коридори минават оттам. За толкова прокламирания от нас азерски газ, всъщност той минава през цялата територия на Турция. И ние сме длъжни да се върнем в тази игра, да наложим правила и да участваме активно в нея. Защото повтарям, в България има много философи, но ако някой ми каже как азерският газ ще прескочи Турция и ще дойде в България като алтернатива, няма как да стане. В същото време втечненият газ е много по-скъп.
Медия: Пое ли се някакъв ангажимент за това интерконекторът да стане по-бързичко?
Бойко Борисов: Ние имаме интерконектор, един строим, а всъщност в момента минават 16,7 милиарда кубически метра газ от Украйна през Румъния, през България за Турция. В момента в който сработи „Турски поток” тази газ Турция си я взима директно от нейната тръба. И тогава ние ще останем на сухо с тръбите. И затова полагаме тези усилия, грижи. Затова и по-миналата събота Теменужка Петкова подписа пътната карта в Санкт Петербург, която гарантира от руска страна 15,4 милиарда кубически метра газ. Сега тази седмица със Сърбия ще подпишем, че те са готови да вземат от България 14 милиарда кубически метра газ, така че много воля, усилия, такт, дипломация и да се надявам, че ще ни се получи.
Медия: Дали турците повдигнаха въпроса за денонсираната от служебния кабинет на Герджиков спогодба, заради което мюсюлманските духовници в момента не получават заплати в България?
Бойко Борисов: Знаете ли, единствено се коментира, защото сигурно ние имаме много какво да се оплачем един от друг. И ние за намесата във вътрешните ни работи, за парадирането с много неща. Сигурно и те имат. Но единственото, което се опитах да извиня г-н Симеонов за дърпането на жената на границата. И мисля, че се прие, вие чухме и премиерът Йълдъръм каза, че след като имат сигурност в нас, ще остане в миналото и това. Така че се опитахме да се концентрираме с президента върху това, което бихме могли да изградим заедно, да опитаме. Така че теми, които биха ни влошили настроението, се стараехме и двамата да не ги слагаме в дневния ред. Защото има действително по-важни неща, които да успеем да направим.
Медия: Все пак коментирахте ли тази тема именно преди предсрочните избори – коментарите, участията на държавни фигури от правителството на Ердоган?
Бойко Борисов: Да, изразих също своето, както в единия случай те от нашето поведение на границата, така аз от поведението на турския посланик и парадирането. И понеже Ви ценя като журналист, били сте много пъти с нас, забелязали ли сте, че винаги посланикът, който обслужва дадената страна, е в състава на делегацията?
Илиана Беновска: А Гьокче защо го нямаше днес?
Бойко Борисов: Оставям на Вас да си отговорите!
Илиана Беновска: А Вие питахте ли защо го няма?
Бойко Борисов: Благодаря!
Илиана Беновска: Е, г-н Борисов!
Какъв знак е отстъствието нампосланик Гьокче в Турция?
Турският посланик е гражданин на турската държава и отговор на този въпрос може да даде единствено Турция, посочи Вежди Рашидов. България никога не се е бъркала във вътрешните дела на Турция , както и България не би искала никой да се бърка в нейните вътрешни работи. Ако са нарушени правата на турския етнос в България, нормално е Турция да вземе отношение, както и обратното. Посланик Гьокче, партия ДОСТ, патриотите преиграха. Всичко това се неглижира в името на по-големите цели: стокообмен, енергетика, икономика, култура. Големите и велики държави не се определят по тяхната численост, а по величието си, затова трябва да спрем с чувството за малоценност. Светът е взривоопасен. Не бива да бъдем крайни съдници. Има държави, които да в сложна ситуация, войни, преврати, бежанци.
„Ролята на медиатор на Бойко Борисов е важна не само за Европа, но и за света. Ако той изпълни добре тази си мисия, неговото място в историята ще бъде запазено. Границата е спокойна. Борисов защитава енергийните интереси в Турция, за да не мине газта през Македония. Да спрем да се „праскаме“ публично, защото всичко, което говорим в България, стига и до другите страни. Малък народ сме и трябва да сме умни, гъвкави и дипломатични. Борисов е този, който иска нещата да са спокойни и нормални. Пътят към Европа минава не през Босфора, а през България. Борисов след трети мандат като министър-председател е изключително зрял“, каза Вежди Рашидов.
„Борисов ли е гълъбът на мира между Европа и Турция?“, попита Беновска.
„Талант е да си добър дипломат. Бойко Борисов се държа като световен държавник. Малка страна сме и имаме нужда от спокойствие, в което да растат децата ни. Телената ограда ще ни се види като брюкселска дантелена, ако Турция 80-милиона държава ни е сърдита и тръгнат бежанците към България. Бойко Борисов пази българските интереси, въпреки че някои критици трудно го приемат“, допълни Рашидов.
Беновска пусна част от пресконференцията на Борисов и Йълдъръм. Ето подробности:
Борисов и Йълдъръм пред Беновска: ЕС и Турция са длъжни да намерят нормалния тон и да укрепват отношенията си
Илиана Беновска: Въпросът ми е и към двамата министър-председатели, кое е най-неотменимото и устойчиво в политиката между България и Турция? И с какво България може да помогне на Турция да влезе в ЕС и какво пък очаква Турция от България като помощ, за да се интегрира в Европа? Благодаря!
Бинали Йълдъръм: Самият български премиер в европейското семейство много пъти е обяснявал и защитавал реалната позиция на Турция в Европа!
Бойко Борисов: Вижте, ние не си поставяме такива амбициозни цели и не би могло да кажем – България ще съдейства или ще окаже решаваща роля в процеса на присъединяване на Турция в ЕС. Ако трябва да бъдем реалисти в момента отношенията между Турция и ЕС се намират в най-ниската точка, в която са били. По време на референдума и по време на изборите в Холандия, Франция и на много места се изговориха неща, които в нормална обстановка не биха се изговорили. Направиха се декларативни от много лидери оценки и бяха споделени решения, само че много от държавите са далече от границата. Ние си поставяме по-малка цел – с дипломация, с такт, с убеждение да се опитаме да възобновим отношенията, които бяха, когато само преди две години беше турските лидери идваха в Брюксел, подписахме споразумението и реално Турция пое огромния удар на бежанската вълна и ги задържа тук. Щеше да помете тази вълна Европа. Аз съм участвал на тези Съвети и това е истината! И най-доброто, което направихме тогава, е споразумението, което се подписа между Европа и Турция. И ние него го слагаме на масата, че то трябва да продължи да работи. Защото никой не е в състояние с няколко милиона чужденци, никоя граница да се справи. И аз затова им благодарих за съвместната ни дейност на границата, за това, че помагат и т.н. Не искам да излизат заглавия – „България се ангажира, че Турция ще влезе в ЕС“, защото сме малки и това не можем да го направим. Но можем да участваме в преговорите и да настояваме за добър тон между нашето семейство и нашия съсед. Това е целта, която сме си поставили и тя е нормална. Защото тя касае смесените от едната страна на границата и от другата хора, с български корени, с турски корени, български мюсюлмани, турски граждани, търговията, инфраструктурните проекти, за които говорих. Ние трябва да сме в нормални отношения, ние трябва да си имаме доверие с Турция. Ако можем да го пренесем дори само в част от европейските страни и колеги, това само ще е успех. Ние сме тук, за да защитим нашата граница, нашите инвестиции, нашата търговия, нашите инфраструктурни проекти и ако нещо можем да допринесем – да, ще го направим. Това искам да се знае, ни най-малко не си поставям такава амбициозна цел и всичко си зависи и от Турция. Аз съм оптимист, защото сега близо два часа чух много оптимистични неща в тази посока!
Бинали Йълдъръм: ЕС разбира се в периода на нашия референдум не се представи добре на изпита, който всъщност положи. Същото може да се каже и по отношение на опита за преврат в Турция, който беше. Не всички европейски страни реагираха адекватно и трябва Европа да преразгледа своята визия за Турция и да вземе решение. Аз искам да кажа, че Турция иска да продължи преговорния процес за пълноправно членство в Съюза. В нас има тази воля, това желание. На последната среща на НАТО нашият президент, също в срещите си показа и демонстрира тази воля и желание, които имаме. От тази точка натам, както и българският министър-председател посочи, ще извършваме стъпки напред, които да развиват и укрепват отношенията. България и Турция да бъдат страните, които да са стабилни, които в настоящето изпитват влиянието на процесите в региона, които протичат, включително негативни процеси. Благодаря за изразената позиция и подкрепа на българското правителство.
Бойко Борисов: Последно само да уточня, понеже през цялото време говорихме за плановете ни за ЕС и за отношенията в ЕС. Не искам да се забравя нито за миг, че Турция е нашият партньор на южния фланг на НАТО. Някак си това се забравя. Много сме силни в изказванията си и отрицанията, а в същото време трябва да си дадем ясна сметка как би изглеждал южният фланг на НАТО без Турция, защото само на няколко десетки километра надолу се водят военни действия в този регион. Така че аз съм оптимист – да, отношенията в момента са много зле, но когато съберем южния фланг на НАТО с взаимната изгода, с митническите споразумения, с дипломацията и това, което очаквам от външните министри, аз съм убеден, че ще се придвижим напред. Говоря от името на България, но съм убеден, че и много колеги в Европа мислят по този начин. Много са свързани нашите икономики на Европа с Турция и сме длъжни да намерим нормалния тон за работа!
„Как ще спрете фалшивите новини, езика на омразата, хейтенето в социалните мрежи?“, попита Беновска Рашидов.
“Това е много хубав въпрос и това е работа на закона. Когато се съберем всички хора, които се занимавате с медии, когато направите едни хубави обсъждания и експертни съвети и самите вие разберете, че законите за медии са остарели и имат нужда да бъдат осъвремени. Законите ще властват върху всичко. Всички заедно ще променим законите. Тази среща трябва да се инициира от хората, които са притеснени за самите медии и бъдещето им. Държавата ше бъде арбитър, отговори Вежди Рашидов.
Вежди Рашидов сподели, че неговото семейство, деца и внуци са напуснали България, защото не могат да понесат фалшивия и негативен образ, който медиите и главно „Шоуто на Слави“ и медиите на кръга „Капитал“, които изграждат на Вежди Рашидов.
Кой трябва да се грижи за паметника Бузлуджа – държавата или БСП?
Бузлуджа е един паметник, посветен на Българската комунистическа партия. Понеже прекалено много се злоупотребява с Бузлуджа още в първия мандат на Бойко Борисов правителството е било готово да предостави паметника на БСП да си го обгрижват. БСП ако токова го желаят, хубаво е да има стопанин този паметник. Собственикът трябва да се грижи и да финансира собствения си дом. Щом БСП го искат, нека го взимат, коментира Вежди Рашидов.
Мажоритарната избирателна система и референдума на Шоуто на Слави
„Аз бил мажоритарно избран депутат. Мажоритарният вот не е шоупрограма. Аз не съм гласувал за рефенрендума, но гласувах в парламента, защото когато два милиона българи искат това на рефенрендум, ги подкрепих. Аман от мераклии за власт. Който иска да дойде да промени нещо, ако е мъжкар“, отговори Вежди Рашидов.