Виктория Нюланд умува какво ще стане след срещите на Тръмп с НАТО и с Путин
„Планината от проблеми” между двете страни изисква преговори на висше равнище
Следващите две срещи на президента Тръмп, първо със съюзниците на НАТО в Брюксел, а след това с президента на Русия Владимир Путин в Хелзинки, (Финландия), или ще възстановят американското световно лидерство, или ще го убият, в зависимост от това как той разиграва своите карти. Това пише на страниците на The New York Times бившият официален представител на Държавния департамент по времето на Обама Виктория Нюланд под заглавие „In Two Summits, a Moment of Truth for Trump”.
Според нея, единството на Алианса и последвалите „решителни преговори” с Путин ще демонстрират стремежа на Вашингтон да застане на страната на съюзниците и да даде „отпор на стратегическите съперници”. В противен случай Тръмп може „напразно да разпилее” цялата мощ и влияние на САЩ, „оскърбявайки и разделяйки” партньорите”, „без обаче да пести похвалите и подаръците за автократа, който преднамерено подкопава демокрацията и глобалното положение” на Америка.
„Всичко зависи от това като какъв Тръмп ще се представи в Брюксел и Хелзинки: като стремящ се да укрепи НАТО или като човек, който редовно нарича Алианса „остарял” – разсъждава Нюланд.
Обикновено на срещите с „кремълските босове” американският президент получава допълнителна тежест, имайки зад гърба си единството на съюзниците. Ако Тръмп използва срещата на НАТО, за да даде съгласуван сигнал на Москва, той ще умножи възможния ефект, говорейки от името на „десетки свободни страни, а не само от Америка”, счита Нюланд.
Според нея, срещата на руския и американския президенти „отдавна е назряла”. В отношенията на двете страни съществува „планина от проблеми”, чието решаване изисква преговори на висше равнище, защото Путин „неутрализирал процеса за вземане на решения на всички други равнища на своята държава”.
С идването на власт на Тръмп общият бюджет на Алианса достигна $14,4 млрд. Затова вместо „да мачка” съюзниците си, президентът трябва да празнува този успех.
Тези стъпки са „призвани да попречат на всякакви по-нататъшни териториални амбиции на Москва”, те трябва да укрепят позициите на Тръмп в Хелзинки. Главата на Белия дом рискува да загуби този коз, ако отново се отнася към съюзниците като „безполезни храненици, които не са нужни на Америка”, предупреждава Нюланд.
Според нея, Путин, „печелещ от всяко разногласие в НАТО повече от всички, разчита на втория вариант. За пълния успех на него ще му трябват много пари. Скъпоструващата 4-годишна операция в Сирия, санкциите и почти нулевият растеж на икономиката изправя правителството на Путин пред банкрут, е уверена Нюланд.
„На Путин му трябва отслабване на санкциите, преки чужди инвестиции и търговия. Той иска продължаване на договора по СНО-ІІІ след изтичането му през 2021 г., за да не плаща за оръжие от ново поколение” – счита дипломатът.
„Той иска САЩ да напуснат Сирия, за да позволи на руските войски да овладеят източните нефтени находища, които сега ние защитаваме, и да използва приходите от находищата да плати за войната.”
Всичко това дава на Тръмп „значителни лостове” в Хелзинки, ако той действа решително като Рейгън. Тръмп с НАТО зад гърба може да върне на американската дипломация миналото величие, ако покаже на Путин, че нормалните отношения с нас изискват цивилизовано поведение на Русия в света. Алтернативата е разрушаване на НАТО и събралият нови сили Путин да отслаби Америка, а Тръмп да излезе загубил съревнованието на великите държави, което сам обяви” - обобщава Виктория Нюланд.
Превод и редакция: БЛИЦ