Външното разузнаване на Русия не е спирало да обучава и прикрива "строго секретните" си разузнавачи в България
Какво прави легендарната съветска програма за „нелегали" гордостта на руските служби за сигурност?
За втори път в рамките на половин година България обяви за персона нон-грата руски дипломат, който според обявените данни е използвал официалната си дейност за прикритие на такава, застрашаваща националната сигурност на страната.
Според източници на медията въпросният е кадрови служител на Службата за външно разузнаване /СВР/ на Русия - (наследника на ПГУ на КГБ), специализиран в създаването на фалшиви самоличности, които да бъдат използвани за изпращането под прикритие на специално селектирани за целта руски разузнавачи.
В хода на историята на СССР и руските служби за сигурност подобен тип лица са по-популярни с разговорното название „нелегали".
В световната история същите се ползват с легендарен статут поради факта, че в условията на Втората световна война и Студената война, са успявали под чужда самоличност и подходящо гражданство да достигнат до информация, променяща хода на събитията в полза на истинската им родина.
„Нелегалите" не просто използват фалшифицирани лични документи и безупречното владеене на език, за да се представят като благонадеждни местни.
Те задълбочено и продължително изучават всички особености на чуждия бит и култура, усвояват езика и негови диалекти, държат се и реагират сред масите като дългогодишни членове на обществото, от което трябва да станат част, за да могат в точния момент да достигнат до неговите елити, да го поведат или разединят с основната цел интересите на „майка Русия" да бъдат прокарани и защитени.
Още от времето на социализма в разузнавателните среди се носят легенди за тайните бази на КГБ в района на българското Черноморие, създадени за подготовката на „нелегали", които да бъдат изпращани зад Желязната завеса.
Разположена в периферията на Източния блок, България е сред световните лидери по смесени бракове между руски и български граждани.
Именно смесените бракове и наследниците, живущи у нас като постоянно пребиваващи руски граждани или просто лица с двойно гражданство и към днешна дата правят страната ни толкова атрактивна за производството на „нелегали".
Членството на България в ЕС, добрите възможности за получаване на визи с български паспорт и многото българи, живущи зад граница, са „плодотворната почва" за руските разузнавачи, които примера на разкритата в САЩ като „нелегал” Анна Чапман се инфилтрират много по успешно от самата нея.
А причината Чапман да не е толкова успешна в шпионската си дейност се крият както в способа, използван от същата за частична промяна на самоличността /чрез брак с британски гражданин и промяна на фамилното име/, така и в семейната и обвързаност с руските разузнавателни служби /бащата на въпросната е високопоставен служител на КГБ/.
Но в действителност Чапман е лоша реклама на програмата за „нелегали" на СВР защото реалната цел на службата в тази насока се постига с много усилия и фалшификации, но „ражда" нови чужди граждани в активна възраст, готови за действие, чието родословие не може да бъде проследено обикновено извън посоченото в гражданските регистри. До този ефект се достига след редица припознавания, осиновявания, „документални грешки" и сгрешени сертификати и удостоверения, внесени както механично, така и по електронен път.
Усилията на Управление "С" на СВР за продължаване на делото на КГБ в България след перестройката са не по-малко значителни от тези преди 1989г. В демократична България през първото десетилетие на ХХIв. са изпращани под дипломатическо прикритие руски разузнавачи, достигнали до високи позиции в организацията.
Според източници на медията, близки до службите за сигурност, два пълни дипломатически мандата у нас е изпълнил руският гражданин Сергей Василиевич Котенко, който вероятно благодарение на успехите си в България и Сърбия, /където между двата мандата е акредитиран/, оглавява по-късно Направление 1С на дирекцията, а именно „Служители от особeния резерв".
Направление 1С обслужва нелегали на „Центъра", изпратени във временни бази, както и нелегали, установили се в Източна Европа. Такъв висок пост и успехи в Източна Европа вероятно не постигат наследника и предшественика на Котенко - Виталий Грамушенко и Максим Туранский, но компания на високопоставения служител в България често прави бъдещия заместник-началник на Направление 5С - Европа Виктор Немцов, тогава дипломат в Гърция.
И макар в страната ни за продължителен период от време да са изпращани лица, подчинени на вносните и с не особено впечатляваща визитка, активността на обявеният към днешна дата за персона нон-грата руски гражданин е завидна.
Въпросният умело е прикривал проявения интерес към специфична информация, касаеща пропуски в българското законодателство и базите данни за гражданска регистрация като част от служебните му задължения. За разлика от КОтенко , обявеният за нежелан през 2020 г.
Чужд дипломат, не се е представял като „полковник от руските служби”, а напротив – със скромност и прикритост е успял да заблуди лицата, с които контактува, че действията му са продиктувани изпяло от необходимостта между България и Русия бъде осъществен неформален обмен на информация, който да създаде възможности за легализиране на престоя и съществуването на редовите граждани.
Реалната цел зад показаната загриженост от лицето обаче изцяло е съвпаднал с работата му на разузнавач под прикритие в Посолството. При престоя си на наша територия служителят на СВР е успял да изработи голям брой алгоритми за създаването на „български граждани", като е подплатил отделните примери с изчерпателна и достоверна легенда, базирана на реални факти и документи по гражданско състояние.
От сведения, придобити от разузнавателни експерти, става ясно, че въпросният е притежавал успешното „ноу хау" на база свои предходни назначения в държави от Централна Европа, където макар да не е „осветен" като служител на СВР, е постигнал обезпокоително добри резултати.
Разкритията за успехите на руската служба на „тихия фронт" към днешна дата изглеждат изключително тревожно на фона на усложнената геополитическа обстановка и латентната мигрантска криза в Балканския регион.
Все още в съпоставка с Близкоизточните конфликти и икономическите войни между големите държави Източна Европа поддържа имиджа на оазис на спокойствието, но по всичко личи, че разузнавателните служби на Руската федерация, чието силно присъствие в България е традиционно, играят своята трайно деструктивна роля сред обществото чрез „строго секретни" клетки.