Военен анализ: Новият флот на Русия се нуждае от бойни ледоразбивачи
В Кремъл се появи информация за създаването на Арктическия флот - ново обединение във ВМС
В Русия се появи информация за създаването на Арктическия флот - ново обединение във ВМС. И въпреки че данните за тази структура все още са изключително противоречиви, необходимостта от укрепване на военноморския компонент на Русия в Арктика не поражда съмнения сред специалистите, пишат западни медии.
Военноморски източник каза в четвъртък, че Русия може да създаде ново обединение на ВМС - Арктическия флот - за да гарантира безопасността на Северния морски път и "арктическото крайбрежие в зоната на отговорност на Северния и Тихоокеанския флот". Според него подобен ход ще позволи на Северния и Тихоокеанския флот да се съсредоточат върху решаването на своите преки бойни задачи.
„Предполага се, че инфраструктурата за функционирането на новото обединение ще бъде отделено от Северния и Тихоокеанския флот. В бъдеще той ще бъде попълван с кораби със специално арктическо предназначение “, разкри събеседникът на агенцията.
Друг източник заяви, че не се планира създаването на отделен арктически флот, но е възможно в Арктика да бъде създадена отделна флотилия, но само в рамките на Северния флот.
„Изключителната мисия за гарантиране на сигурността в арктическата зона е поверена на Северния флот, който има съответната базова система и експедиционни сили. Освен това сигурността в източната част на региона се осигурява и от силите на Тихоокеанския флот “, припомни събеседникът на агенцията и добави, че Руската федерация „няма планове за милитаризация на Арктика “.
Както е известно, преди началото на тази година Северният флот имаше статут на оперативно-стратегическо формирование, но след това получи по-висок статут на военен окръг и съвместно стратегическо командване.
Експертите смятат, че идеята за отделен Арктически флот има повече предимства, отколкото недостатъци. Така председателят на клуба на подводничарите на Санкт Петербург Игор Курдин подчертава, че зоната на разграничение между Северния и Тихоокеанския флот в арктическите райони е приблизително еднаква, така че решението за създаване на нов флот е „абсолютно логично”.
„Сега арктическата зона придобива съвсем различен статут. На първо място, поради концентрацията на перспективните запаси от въглеводороди в Арктика. Следователно арктическата зона трябва да бъде защитена, особено като се вземат предвид териториалните претенции на другите страни. В противен случай ще бъдат отнети от Русия”, обясни Курдин.
Събеседникът добави, че потенциалните противници в Русия в борбата за енергийни ресурси „активно проучват Арктика“. „Чуждестранните подводници вече плават там, така че Арктика ще се превърне в перспективен театър на военни действия в близко бъдеще. Ето защо руската групировка на Русия се засилва. Ние изграждаме летище там и разполагаме военни и разузнавателни части ”, припомни експертът.
Курдин смята, че създаването на арктическия флот няма да струва скъпо, всъщност ще се извърши преназначаване. „Не е много удобно да командвате арктическата зона дистанционно от Североморск, както и от Камчатка. Следователно силите, разположени в Арктика, ще са подчинени на едно единствено командване “, обясни събеседникът.
Максим Шеповаленко, експерт от Центъра за анализ на стратегии и технологии, обаче не вижда смисъл от появата на Арктическия флот. Според него „това ново обединение има задачи, които могат да бъдат решени от Северния и Тихоокеанския флот“. Подобна схема е изпитана в Средиземно море, където действа оперативна група, сформирана от корабите на Черноморския, Балтийския и Северния флот.
Освен това Северният флот получава статут на военен окръг с цел „решаване на задачи в арктическата зона“. „С каква цел е създадено Обединеното стратегическо командване на Северния флот? За да обхване арктическата стратегическа посока, арктическата зона. Защо ни е друг флот?
С какво ще бъде оборудван Арктическият флот? Ще трябва ли да изтеглим кораби от други флоти или да наденем пагони на целия “Атомфлот”, задава въпроси експертът.
Докторът на военните науки, капитан от Първи ранг на резерва Константин Сивков не вижда проблеми с броя на корабния състав, тъй като той ще бъде малък. „Воденето на военни действия в този регион е много специфично и използването на големи корабни формирования е малко вероятно“, казва експертът.
Арктическият флот може да включва съществуващи ледоразбивачи, както и такива в процес на изграждане. През есента на 2019 г. водещият патрулен кораб „Иван Папанин“, строящ се по новия проект 23550 „Арктика“, беше пуснат в Адмиралтейската корабостроителница в Санкт Петербург.
Универсални патрулни кораби от проект 23550 от 1-ви ранг са оборудвани с управляеми ракети за близки и далечни морски зони. Освен това на първия етап не е изключено прехвърлянето на цивилни ледоразбивачи към Арктическия флот, „и предимно без ядрено задвижване“, тъй като кораб с ядрен двигател в случай на поражение се превръща в „плаваща Хирошима“, отбелязва Сивков.
Той предложи, че от организационна гледна точка новият флот може да стане част от регионалното оперативно-стратегическо командване и да бъде подчинен на Северния флот.
„Арктическият флот може също да бъде включен в Северния флот или да бъде отделен в отделна структура. Но като се вземе предвид тясното сътрудничество със Северния флот, трябва да се предположи, че Арктическият флот ще стане част от Северния“, смята Сивков.
Експертът сочи като основна цел на новия флот да гарантира националната сигурност в арктическата зона, от източните граници на Карско море до източните граници на Лаптево море.
„Арктическият флот ще има специфични сили, преди всичко въоръжени ледоразбивачи. Корабите на въздушна възглавница и десантните кораби с ледоразбиващи способности могат да се използват в значителен брой. Възможно е също така да се включи групиране на сили и средства за противовъздушна отбрана, наземна изтребителна и щурмова авиация и брегови ракетни и артилерийски войски “, предполага източникът.
Анонимен източник във военноморската сфера не изключи съществуването на планове за създаване на арктическия флот и посочи като възможен командир: адмирал Николай Евменов.
Той завършва Висшето военноморската школа “Ленински Комсомол” (1987), Военната академия на Генералния щаб на въоръжените сили на Руската федерация (2003). През 1987 г. е изпратен на Тихоокеанския флот.
На атомните подводници Тихоокеанският флот премина от командир на навигационната бойна група до командир на подводницата. Той командва формированията на атомните подводници на Тихоокеанския флот.
През декември 2011 г. е назначен за командир на подводните сили на Тихоокеанския флот, а през есента на 2012 г. става началник-щаб - първи заместник-командир на Северния флот. От ноември 2015 г. е действащ командир на Северния флот.
И бившият командир на Черноморския флот адмирал Владимир Комоедов смята, че укрепването на сигурността на Северния морски път е навременно и логично.
Той заяви, че е малко вероятно надводните кораби да влязат в арктическия флот, а подводниците му „трябва да бъдат оборудвани с торпеда, за да взривяват леда и да създадат дупка за изплуване“. „Нищо не може да се направи изпод леда, освен да се следят другите подводници“, казва Комоедов.