WP: Това е екзистенциална война, но сега украинците са склонни да...

Конфликтът обезкървява страната! Ние зависим на 100 процента от САЩ, казва полковник Генадий Коваленко, служител в Министерството на отбраната

Журналистът и писател Дейвид Игнейшъс публикува коментар в американския вестник The Washington Post за настроенията в Украйна след 20 месеца на опустошителна война. Страната е изправена пред труден избор: украинците не могат да продължат да се борят с Русия толкова, "колкото е необходимо", но и няма да се откажат от каузата си, уверен е авторът.

В деня, когато ужасяващ руски ракетен удар уби повече от 50 души в магазин за хранителни стоки и кафене в източната част на Украйна, посетител пита високопоставена служителка в нейния натоварен с торби с пясък офис как украинският народ може да оцелее в тази брутална, изтощителна война.

Нямаме избор

След дълга пауза първият вицепремиер на страната Юлия Свириденко отговаря: "Нямаме избор. Това е екзистенциална война. Това не е просто дума. За нашите партньори е избор дали да ни помогнат или не. Дори за Русия войната е избор. Но за нас няма вариант".

Свириденко, която е и министър на икономиката, описва плановете си да запази функционирането на страната чрез дълга, изтощителна битка: заеми за започване на бизнес и привличане на бежанци у дома; субсидии за фермери за разминиране на нивите; застраховка срещу военен риск за насърчаване на чуждестранните инвестиции.

Това може да звучи като мечта. Но тя отбелязва, че има 40 000 души, които кандидатстват за държавни ипотеки, за да си купят жилища в тази иначе опустошена страна.

Войната в Украйна е едновременно сърцераздирателна и възвисяваща. Хората не могат да прикрият своята умора или скръб. Конфликтът обезкървява страната.

Украинците, с които говорих по време на четиридневно посещение, знаят, че не могат да продължат да се бият вечно в търсене на това, което може да се окаже непостижима победа. Но те няма и да спрат да го правят.

Погребения

"Ако спрем, нищо няма да има смисъл", казва Мария Мезенцева, представител на властите Харков в Източна Украйна, близо до руската граница. "През последните 18 месеца присъствахме на толкова много погребения. На всеки казвам със сълзи на очи: няма да спрем, докато не постигнем нашата цел - да прогоним руснаците от всички окупирани територии", допълни тя.

"Трябва да бъдем честни. Хората са уморени", казва Павло Климкин, бивш външен министър, и допълва: "Миналата година имаше увереност, може би прекалена увереност.

Сега хората смятат, че това е класическа война за изтощение. … Почти във всяко семейство някой е убит. Не бих се опитал да "продам" на хората вариант, който не е за победа. Защото е лично".

С наближаването на зимата надеждите, че контраофанзивата, която започна това лято, ще донесе пробив, не се оправдаха. Но премиерът Денис Шмихал казва, че битката ще продължи и че планира бюджет за следващата година, който предполага още 12 месеца война.

Той говори в сряда на среща с група от Института "Маккейн", с която пътувах тук тази седмица. Групата включваше представители на компании като Microsoft, Palantir и производителите на дронове Fortem Technologies и Skydio, които помагат на Украйна.

Край

И все пак украинците сега са склонни да говорят по-открито за начините за прекратяване на войната, отколкото по време на моите посещения миналата година. На вечеря с група местни депутати в ресторант на река Днепър протече шумен дебат за най-добрата стратегия за спасяване на страната, която си струва да бъде разказана надълго и нашироко.

Олексий Гончаренко, опозиционер от Одеса на Черно море, притиска членовете на управляващата партия на президента Володимир Зеленски. "Много съм загрижен", казва той и допълва:

"Защо? Погледнете отпред. Не се променя. За една година нищо не се променя. Но това беше платено с огромно количество животи. … Украйна не може да се бори "колкото е необходимо.

Това ще бъде катастрофа. Вместо да се бори, както иска Зеленски, да изгони Русия от териториите, които е окупирала от 2014 г., като Крим, той твърди, че Украйна трябва да търси гаранции за сигурност от НАТО, за да защити територията, която държи".

Борба

Но други не са съгласни. "Приятели, нямаме избор, искат да ни изтрият", казва Мезенцева и допълва: "Военният начин за защита на страната ни е единственият възможен". Олена Хоменко, която служи в комисията по външна политика на парламента, е съгласна, че Украйна трябва да се бори, докато си възвърне суверенитета върху цялата постсъветска територия от 1991 г. "Не можем да се откажем от Крим", настоява тя.

Гершенко почти крещи, докато отговаря: "Всички искаме всичко. Но това е реалният свят и ние трябва да вземаме решения въз основа на реални възможности. Нямаме неограничено време и нямаме неограничен брой хора".

На следващия ден служители на украинската отбрана описват това, което виждат като постоянна реалност на бойното поле. "Не мисля, че ще приключим войната скоро", казва полковник Генадий Коваленко, служител в Министерството на отбраната.

"Но ние сме убедени, че това е война по необходимост. Той и други служители на Министерството на отбраната казват, че продължаването (и ако е възможно, разширяването) на доставката на оръжия от САЩ е от съществено значение.

Ние зависим на 100 процента от САЩ", уверява той. Подобно на други украински официални лица, с които се срещнахме, той категорично благодари за помощта на САЩ и не изглежда притеснен, че неотдавнашните сътресения в Конгреса ще провалят ангажимента на Америка да помогне на Украйна.

Правилният път

Останах да размишлявам върху въпроса, с който украинците се борят толкова болезнено. Какъв е правилният път напред за нация, която усеща цената на войната като взрив от шрапнел?

При справедливи конфликти най-добрата стратегия със сигурност е да се запази курсът, особено когато хората започнат да се отчайват. И ако Украйна има волята да продължи, а Съединените щати и техните партньори останат твърди в своите ангажименти за подкрепа, тогава "колкото е необходимо" е правилният курс.

Но ако Украйна сериозно се съмнява дали може да оцелее в битка, която може да отнеме много години, тогава тя трябва да помисли за начин да замрази този конфликт при свои условия - с гаранция за сигурност от САЩ като част от тази сделка.

"Ние сме в скръб", казва Лариса Билозир, член на парламента от Източна Украйна. Тя току-що се завръща от своя район, където във войната са загинали 304 души, а посещението й съвпада с погребенията на двама млади мъже.

Украйна няма да търси мир. Както много хора ми казаха тази седмица, това е твърде лично. Като суперсила САЩ биха могли да се опитат да насочат този конфликт към уреждане, което защитава Украйна и не възнаграждава руската агресия. Но не искайте от украинците да се откажат от каузата си. Те няма да го направят.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук