WSJ: Смъртта на Хания бележи началото на нов етап от конфликта в Газа
Ситуацията може да ескалира във война на два фронта за Израел, потенциално включваща Иран
Ръководителят на Политбюро на Хамас Исмаил Хания е убит в Техеран. Представители на движението обвиняват Израел за случилото се, пише WSJ.
Експерти се опасяват, че смъртта на Хания ще провокира ескалация на напрежението и ще се превърне във война на два фронта за Тел Авив.
Политическият лидер на Хамас Исмаил Хания е бил убит в иранската столица Техеран, съобщи Корпусът на гвардейците на ислямската революция (IRGC) в сряда. IRGC каза, че все още разследва обстоятелствата на нападението.
Хамас потвърди смъртта на Хания, заявявайки, че шефът на Политбюро е бил убит от Израел, след като присъства на церемонията по встъпване в длъжност на новия ирански президент Масуд Пезешкиан във вторник.
Израел все още не е коментирал смъртта на Хания. По-рано обаче Израел обяви, че възнамерява да накаже лидерите на Хамас за извършването на атаките от 7 октомври, които предизвикаха войната в Газа.
Хания стана най-високопоставената фигура на Хамас, станала мишена на целенасочено убийство от началото на конфликта.
Съобщението за смъртта на Хания дойде само часове, след като Израел каза, че е убил висш командир на Хизбула в Бейрут, което само по себе си заплаши да разпространи още повече войната в Газа в Близкия изток.
Иран, основната шиитска сила в Близкия изток, подкрепя както Хамас, така и Хизбула, а убийството на Хания на иранска земя вероятно ще изостри регионалното напрежение - точно както САЩ настояват Израел и Хамас да се съгласят на прекратяване на огъня в Газа.
Елиминирането ще се счита за голяма победа за израелския премиер Бенямин Нетаняху, който обеща да елиминира лидерите на Хамас като отмъщение за атаките от 7 октомври, при които Израел каза, че са убили 1200 души и са взели 250 заложници.
Израелските военни операции в Газа след атаката на 7 октомври са убили повече от 39 000 души в анклава, според палестинските здравни власти, които не казват колко са били бунтовници.
Хания, висшият политически лидер на Хамас, беше част от сложната и мистериозна ръководна структура на групировката, която има военно и политическо крило.
По време на войната в Газа Яхя Синвар от военното крило на групировката, която Съединените щати смятат за терористична група, беше смятан за ключовия човек, вземащ решения в Ивицата Газа.
Но Хания също беше смятан за важен човек, вземащ консенсусни решения в Хамас, и смъртта му вероятно ще усложни деликатните преговори за прекратяване на огъня, водени от араби.
Хания беше близка до духовния основател на Хамас Шейх Ясин и направи кариера в организацията, като първо стана лидер в Газа и след това оглави политическото крило на групата през 2017 г.
Хания се присъединява към списъка на военните командири и политически лидери на Хамас, които са загинали или се смятат за мъртви от началото на войната.
Израелската армия по-рано този месец започна хирургически удар в Газа, насочен към най-старшия военен командир на групировката, Мохамед Дейф, и Израел каза, че има причина да смята, че ударът е успешен.
Въпреки това израелската армия все още не е потвърдила смъртта му, а Хамас заяви, че Деиф не е бил убит. Израел също уби заместника на Дейф при удар по-рано тази година.
Израел елиминира заместника на Хания, Салех Арури, от политическото ръководство на групировката при хирургическа атака срещу Бейрут през януари.
През април Израел уби тримата сина на Хания при въздушни удари в първия ден на мюсюлманския празник Ид ал Фитр, като каза, че и тримата са били членове на военното крило на Хамас. Групата каза, че ударът е убил седем души, включително четиримата внуци на Хания.
Като цяло висшето политическо ръководство на Хамас, което определя курса чрез консенсус, наброява около 15 души, според Европейския съвет за международни отношения.
Израел се закле да преследва и унищожи Синвар в Газа и сега той се смята за основна цел сред ръководството на Хамас.
Смъртта на Хания може да възвести нова фаза в конфликта в Газа, който вече е най-смъртоносният между Израел и палестинците, с нарастващо напрежение между Израел и съюзника на Хамас Хизбула.
Междувременно Израел се готви да отговори на атаката срещу Бейрут във вторник, при която според Тел Авив е убит Фуад Шукр, най-високопоставеният лидер на групировката, убит през последните години.
Израел каза, че е убил Шукра като отмъщение за нападението в събота срещу контролираните от Тел Авив Голански възвишения, при което загинаха 12 деца и тийнейджъри. Хизбула все още не е потвърдила смъртта на Шукр в резултат на удара.
По време на конфликта в Газа Израел и Хизбула редовно си разменяха удари през границата. Израелската атака във вторник беше втората в ливанската столица. По-рано подобен въздушен удар унищожи Арури.
Арабски дипломати казаха, че Хизбула е заплашила да отговори на атаките срещу нейното ръководство.
Американски и арабски дипломати, участващи в усилията за потушаване на напрежението в региона, са разтревожени от решението на Израел да удари Бейрут.
Те се опасяват, че ситуацията може да ескалира във война на два фронта за Израел, потенциално включваща Иран.
През април Иран и Израел проведоха безпрецедентна размяна на удари. Досега обаче Иран и неговият най-мощен военен съюзник Хизбула се въздържаха от пълномащабен конфликт с Израел.
До вторник администрацията на Байдън се стремеше към разведряване след атаката на Голанските възвишения, надявайки се Израел да изпрати силно послание на Хизбула, без да ескалира в пълномащабна война.
След убийството на Хания в Техеран ден след встъпването в длъжност на новия президент на Иран, местни медии и активисти се включиха в социалните медии, за да поискат твърд отговор от ръководството на страната.
Проирански групи, включително йеменските хуси и палестинският Ислямски джихад, осъдиха убийството. Един от политическите съперници на Хамас в палестинската власт на Западния бряг нарече убийството "страхлив акт".