Ясен Тодоров: Бъдещият главен прокурор няма да е жена
КПКОНПИ е сбор от няколко органа, заяви той
Президентът няма право да поставя критерии, но той не го е и правил. Президентът е искал да придобие преки впечатления от различни институции. Това заяви бившият председателя на Етичната комисия в прокурорската колегия на ВСС Ясен Тодоров в предаването "Лице в лице" по bTV.
По думите му преди избора на нов главен прокурор се поражда проблем от факта, че хората, които имат право да го номинират са намалени наполовина. Друга пречка е това, че министърът на правосъдието отказал да направи номинация, вероятно, за да не се породи съмнение, че се намесва в избора. Според Тодоров, обаче Данаил Кирилов трябвало да преосмисли решението си, защото така щяло да има по-голям елемент на състезателност. А конкуренцията раждала качество.
„Виждам поне три основателни причини, следващият главен прокурор да бъде излъчен от средите на прокуратурата. Едната причина е еволюционна, втората е чисто законова, а третата - инерцията, набрана от прокуратурата, да не спира. Спрягат се доста имена, дори и на жена. В никакъв случай обаче не допускам главен прокурор да е жена, защото натискът е огромен“, стана ясно от думите му.
„КПКОНПИ е сбор от няколко органа, има някакви обобщени резултати, но генерални не могат да се правят. Когато си на висок пост ветровете те брулят много. Няма как да няма атаки“, обясни Ясен Тодоров критиките срещу шефът на разследващия орган.
„Прокуратурата работи доста активно, колегите са много натоварени“, увери той. „Резултатите по някои дела ги има“, категоричен е Тодоров.
Той разкри още, че съдиите във ВСС са малко и изнемогват. „Това пречи на качеството на работата. Щатът трябва да се увеличи“, смята Тодоров.