Зам.-министърът на правосъдието с коментар за килията на Иванчева
Всяка оценка на някакви условия може да бъде смислена, ако е сравнителна. Знаете ли според преброяването на населението от 2011 г. колко процента от обитаемите жилища на българските жилища разполагат с ток, парно и вътрешна тоалетна? 75%. Т.е. 25% от българските граждани нямат такива. Знаете ли колко българи нямат изобщо вътрешна тоалетна. Това обяви зам.-министърът на правосъдието Николай Проданов по повод условията в българските затвори и арести, като така коментира и разпространените снимки от килията на бившата кметица на „Младост” Десислава Иванчева, предава "Канал3".
„Следственият арест е място за временно задържане и временна изолация. Междудругото г-жа Иванчева и г-жа Петрова би трябвало да бъдат в затвора в Сливен, а не в следствения арест. Такова е решението на съда, за което аз изразявам известно учудване”, каза зам.-министърът.
Той показа и снимки от затвора в Сливен, включително и килията, в които Иванчева и Петрова са били задържани. От тях стана ясно, че там условията са по-добри.
„Действително определени затвори, определени арести са с по-добри условия. Например затворът в Шумен е еталон.
Нашата система е била забравена от държавата и обществото, както преди 1989-а, така и доста години след това. Всъщност едва в последните години се прави нещо. И в момента правим много”, обяви Проданов и поясни, че има арести в страната, които се ремонтират и ще се ремонтират
„За съжаление двата ареста на територията на София са по-особени. Те винаги са препълнени, а за да им бъде направен ремонт, то всички хора трябва да бъдат извадени”, каза още Проданов.
Колкото до възможността в един момент Десислава Иванчева или който и да е бил друг арестант да реши да съди държавата заради условията зам.-министърът на правосъдието отвърна:
„Всеки може да търси своите права в рамките на закона, както приеме за добре”.
„Засега няма предвидени средства за ремонт на столичните следствени арести в бюджета за следващата година”, категорично обяви зам.-министърът.
Относно бонусите в системата на Министерството на правосъдието той коментира:
„Думичката бонус е много относителна. Става въпрос за допълнително възнаграждение, което се дава за свършена работа. Към настоящия момент има регулация, която обвързва с предоставените бюджетни средства в двете главни дирекци. Доколкото знам има направени икономии и ще има възможност да бъдат дадени такива средства”, заяви Проданов.
Зам.-министърът обяви и новината, че от началото на следващата година ще бъдат въведени електронните гривни за задържани лица, които са под домашен арест, например.
„Технически системата е готова”, заяви Проданов, като обясни, че първоначално ще се ползват 250 гривни, а целта е те да станат 2000.