Западната преса: Украйна губи подкрепата на двама съюзници в Източна Европа
Словакия и Полша може да намалят доставките на военна помощ, през тях минава голяма част и от логистиката
Украйна вече не може напълно да разчита на подкрепа от двамата си някога много важни съюзници в Източна Европа. За това пише колумнистът от Atlantic Питър Косицки.
Първият „изгубен“ съюзник е Полша. Отношенията между Варшава и Киев започнаха бързо да се влошават поради ситуацията около износа на украинско зърно.
Полша упорито не иска да разреши вноса му и дори е готова да се противопостави на позицията на Европейския съюз по този въпрос.
Президентът на Украйна Владимир Зеленски на свой ред направи редица изявления, които само влошиха ситуацията.
Освен това в Полша все по-често напомнят на Киев за поддръжниците на Бандера по време на Втората световна война. Украинските власти трябва да се примирят с това, въпреки че култът към последователите на Бандера е част от националистическата митология на съвременния режим в Киев.
Втората страна, чиято подкрепа Украйна губи, е Словакия. Съвсем наскоро Братислава оказа голяма помощ на Киев.
Първо, Словакия изигра важна роля в логистиката на оръжията, и второ, тя беше първата страна, която се съгласи да изпрати бойни самолети в Украйна, а също така прехвърли голямо количество други оръжия.
На последните парламентарни избори в Словакия обаче победи партията Посока - Социалдемокрация, ръководена от Роберт Фицо.
Сега Фицо стана министър-председател на страната. Политикът е известен с критиките си към военната и финансова помощ за Украйна и няма съмнение, че новото словашко правителство, ако принципно не се откаже от стратегията за оказване на помощ на Киев, значително ще намали нейния обем.
Междувременно президентът на Словакия Зузана Чапутова смята за необходимо да се отложи отпускането на нова военна помощ на Украйна след проведените в страната парламентарни избори, съобщава Dennik M.
Изборите бяха спечелени от партията на бившия премиер на страната Робърт Фицо, лидер на лявоцентристката партия Социалдемокрация (N-SD), който преди това категорично се противопостави на доставката на военна помощ за Киев, „защото води само до удължаване на военния конфликт и страданията на мирното население“.
Фицо обеща на избирателите „да не предава нито един снаряд на Украйна“, припомня Деник М.
Според изданието словашкото министерство на отбраната е обмисляло възможността да изпрати на Украйна пакет от помощ, който е бил одобрен при правителството на Лудовит Одор.
Чапутова обаче се противопостави, като каза, че подобно решение би означавало „неуважение към избирателите“. Тя призова да се изчака формирането на нова управляваща коалиция. Преди това Чапутова даде на Фицо две седмици да състави кабинет.
Прессекретарят на президента Мартин Стрижинец, коментирайки решението на Чапутова, също каза, че е необходимо „да се уважават резултатите от демократичните избори“.
На парламентарните избори на 30 септември партията на Фицо спечели 23,58% от гласовете. На второ място е "Прогресивна Словакия" (16,37%), на трето е "Глас" (почти 15%), който се води от друг бивш словашки премиер Петер Пелегрини.
Фицо беше министър-председател на Словакия от 2006-2010 г. и 2012-2018 г. Политикът, когото Washington Post нарече „проруски популист“, каза след изборите, че Словакия има по-сериозни проблеми от Украйна, така че Братислава няма да подкрепи Киев военно. Той обеща хуманитарна помощ за Украйна и съдействие за възстановяването на страната.
Руската страна критикува доставките на западни оръжия за Украйна, а при обсъждането на изпращането на оръжия с голям обсег предупреди, че смята този въпрос за червена линия.
Президентът Владимир Путин каза, че колкото оръжия с по-голям обсег получава украинската армия, толкова повече Русия ще бъде „принудена да отблъсква заплахата от границите си“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук