Западните медии: Путин се подигра с Америка и си замина с победа от Женева
В същото време оценките за конкретните резултати от срещата в световната преса се оказаха диаметрално противоположни
„Байдън отказа съвместна пресконференция с Путин, за да избегне пиар катастрофа. Но победителят е московският владетел“, пишат западните медии, коментирайки резултатите от срещата на върха на президентите на Русия и САЩ в Женева. В същото време оценките за конкретните резултати от срещата в световната преса се оказаха диаметрално противоположни.
„Срещата на високо равнище даде възможност на Путин да спре влошаването на отношенията между Москва и Вашингтон, тъй като сега САЩ не са склонни да налагат нови икономически санкции. Накратко, Путин отиде в Женева и получи точно това, което искаше.
Той напусна Швейцария с огромна дипломатическа победа, като просто се появи на срещата“, посочва Си-Ен-Ен. „Путин се подигра с Америка, защитавайки позицията си по отношение на Навални, посочвайки като пример арестите на участниците в щурмуването Капитолия и ЧЖИЗ”, добавя “Фокс Нюз”.
В същото време списание „Тайм“ смята, че „срещата на върха е дала на Путин световната сцена, която той е очаквал, предвид отдавнашното му желание да гарантира, че Русия се приема сериозно като основен съперник на САЩ“.
"Срещата на високо равнище беше организирана, за да изведе двамата лидери на равни условия и да подчертае глобалната сила, която притежават." „Русия е в много, много трудна ситуация. Китай ги притиска. Те отчаяно искат да останат водеща сила. Те отчаяно искат да бъдат актуални“, “Тайм” цитира Байдън като потвърждение на позицията си.
„Песимистичната стратегия на Байдън движи напредъка в отношенията му с Путин“, добавя “Вашингтон Пост”. Вестникът припомня, че „по време на политическата си кариера, продължила четири десетилетия, Байдън видя как президенти от двете страни се опитват да променят отношенията между САЩ и Русия, но оставят поста си разочаровани“.
"Следователно Байдън няма да настоява за нулиране на отношенията", предвид песимизма си по отношение на Путин. „Тъй като очакванията от срещата на върха бяха намалени, президентите излязоха след срещата с приятна изненада под формата на напредък по редица въпроси“, отбелязва вестникът, изброявайки въпросните изненади: завръщането на посланиците, възобновяването на преговорите относно стратегическата стабилност, консултациите по киберсигурността и икономическите въпроси.
„Скромният технически постижения контрастират с по-големите амбиции на предишните президенти, които се стремяха да променят коренно отношенията между Русия и САЩ. Но анализаторите смятат, че решението на горните въпроси е напредък и за двете страни “, се казва в изданието.
За разлика от тях "Ню Йорк Таймс" вижда Байдън като "упорит оптимист”, вместо като песимист, "което според критиците граничи с тревожна наивност, но според съюзниците е съществена съставка за постигане на напредък спрямо Русия ".
„Ако слушате Байдън, лесно можете да заключите, че срещата с Путин е имала огромен успех. Подобна необуздана позитивност вече го доведе до обвинение в наивност и нежелание да вижда реалността. Възникват въпроси дали Байдън е готов да устои на руската агресия на източната граница на НАТО, опустошителните кибератаки и влошената ситуация с правата на човека в страната. Но подходът на Байдън едва ли ще се промени. Той е дипломат от старата школа и вярва в провеждането на разговори лице в лице , заключава “Ню Йорк Таймс”.
„Но Русия не е екзистенциалният съперник, какъвто беше Съветският съюз по време на Студената война. В същото време нейните амбиции в Източна Европа, Близкия изток и в киберпространството продължават да се сблъскват с интересите на САЩ. На тези заплахи трябва да се отговори категорично. Плодът на срещата на високо равнище ще бъде колко успешно Байдън е предал това съобщение на човека, който седи от другата страна на масата”, пише “Уолстрийт Джърнъл”.
“Нешънъл Интерест” от друга страна, е убеден, че и Путин, и Байдън са спечелили от срещата на върха. Нещо повече, усилията на ръководителя на Белия дом „очевидно са насочени към разбиване на леда в отношенията между Русия и САЩ, като се фокусира върху конфронтацията с Китай.
„Въпросът е дали срещата на високо равнище в Женева ще се окаже еднократно събитие или генерална репетиция за подписване на по-големи споразумения с Русия през следващите години. Срещата на високо равнище в Женева беше добро начало и Байдън е в благоприятна ситуация, в която има шанс за успех“, заключва изданието.
Поведението на Байдън се оценява по различен начин в “Хил”. „46-ият президент изглеждаше слаб. След това, в края на пресконференцията си, той започна да се защитава и да се сърди, обсъждайки как се справя с проблемите с Путин (който проведе пресконференцията си почти два пъти по-дълго, което създаде впечатление за поредната лесна победа на руския лидер).
И всичко това пред целия свят “, заявяват журналистите. Подобна гледна точка споделя и “Ню Йорк Пост”. „Байдън отказа да проведе съвместна пресконференция с Путин, за да избегне пиар катастрофа. Но победителят беше московският владетел. "
„Нека си признаем, не беше добър ден нито за Байдън, нито за Америка. По същество Путин се подиграваше на своя колега и САЩ, докато Байдън изглеждаше слаб и разсеян.
Може би Америка би изглеждала по-силна, ако изобщо нямаше среща на върха “, твърдят в “Ню Йорк Пост”.
Европейските медии от своя страна насочиха вниманието към други подробности от срещата в Женева. „Когато Владимир Путин се приближаваше до журналистите след срещата на високо равнище, той показва поне три лица. Понякога е мил, понякога хитър, понякога жесток “, казва германският “Велт”.
„Авиаторските очила, които Байдън даде на Путин, свидетелстват за неяснотата на руско-американските отношения. Първо, производителят на очила “Рандолф” пусна модела за пилотите на изтребители на американската армия.
Произведени в Масачузетс, тези очила се носят от пилоти на САЩ и НАТО. На второ място, авиаторските очила са запазената марка на Джо Байдън, точно както червената шапка е символ на Тръмп. Затова Байдън подари на Путин очила като своите. Това се нарича жест на сила. Или просто: наглост ”, допълва изданието.
Във Франция правят паралели със срещата на високо равнище на лидерите на СССР и САЩ преди 36 години. „Днес ние потвърждаваме принципа, че ядрената война не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води“, се казва в кратко съвместно изявление относно двустранния диалог за стратегическа стабилност, официално инициирано от двете страни.
Цитатът почти напълно отразява подобен текст, публикуван от Михаил Горбачов и Роналд Рейгън през 1985 г. “, припомня “Льо Монд”.
„Американският президент очаква поведението на Москва да се промени, докато руският му колега иска Америка да си гледа собствената работа. Но как човек може да напредне в такъв диалог?
Опростеният отговор е да се разделят вътрешните и външните работи. Парадоксално, макар че Русия продължава да обвинява Америка в намеса, Русия беше тази, която премина в настъпление на западния фронт, използвайки всички хибридни възможности и лостове, с които Путин разполага”, отбелязва “Льо Фигаро”.
„За президента на Русия срещата на високо равнище е важна и за развитието на вътрешната политика. Путин се появява отново като играч на световната геополитическа арена след повече от скромна година с много малко лични срещи и без пътувания извън Русия “, пише испанският вестник “Ел Пайс”.
„Според анализаторите, въпреки че срещата на високо равнище е била неефективна, преговорите сами по себе си носят точки за Путин. Това е важно, тъй като популярността на руския лидер намалява и броят на коронавирусните случаи в страната нараства, въпреки че ваксинацията е достъпна за населението от януари.
В същото време социалното недоволство нараства поради отслабването на икономиката”, твърдят авторите на “Ел Пайс”. "Всичко това вещае ниски рейтинги преди изборите през септември за поддържаната от Кремъл партия “Единна Русия”, допълва испанското издание.
Междувременно германските медии смятат, че в края на срещата и двамата президенти са увеличили рейтинга си. „Следователно в обозримо бъдеще те ще имат по-малко нужда да мерят сили със скъпи атаки и провокации. След срещата на високо равнище в Женева рискът от ескалация на кризата в отношенията между Русия и САЩ поне не се е увеличил”, убеден е вестник “Нойе Цюрихер Цайтунг”.
„Понякога трябва да се задоволиш с малко, особено като се има предвид студената атмосфера между САЩ и Русия. Най-просто казано: изпълнени са изключително ниските очаквания.
Полза е получил единствено Путин, който напусна Русия за първи път след пандемията от коронавирус, за да пътува от Сочи до Женева. Тук той остава верен на себе си, спокойно изслуша речта на Байдън и след това отговори също толкова спокойно. С други думи: всичко е минало точно така, както той иска “, заключава германският “Шпигел”.