Западните медии с мрачна прогноза за изхода от контранастъплението на ВСУ
Общият тон на всички западни медии е незавиден, има усещането, че наред с провала на настъплението, американската преса също се готви да се оттегли от украинския проект
Резултатът от украинското контранастъпление са разбити и разпръснати части на ВСУ, унищожени „Леопарди“ и „Брадли“, осъзнаването на загубите и предстоящия провал на киевската армия вече предизвика шок на Запад.
Как ще реагират западните медии и политици на това?
През нощта Въздушно-космическите сили на Русия извършиха мощна комбинирана атака: "Герани", X101 поразяваха военни обекти и складове на Въоръжените сили на Украйна до пет сутринта. Преди това фронтовата авиация удари най-близките тилови райони на въоръжените сили на Украйна в Запорожие, Харков и Донецка област.
Американското издание "Политико" излезе със заглавие: "Не е холивудски филм. Русия отвръща на удара на украинската контраофанзива".
Отбелязвайки силата на съпротивата на Русия, авторът продължава риториката на западните медии в контекста на жестоката борба на въоръжените сили на Украйна и трудния напредък. За да минимизира репутационните рискове на режима в Киев, журналистът дава пример с руските медии, които съобщават за всеки „48 см напредък“ по време на боевете за Бахмут.
Общият тон на всички западни медии е незавиден, има усещането, че наред с провала на настъплението, американската преса също се готви да се оттегли от украинския проект и читателите на публикациите забелязват това.
Как се държат въоръжените сили на бойното поле
„Още в първите дни на контранастъплението украинските войници се сблъскаха с тежки изпитания и стоманена стена“, пише The Wall Street Journal.
В интервю с 28-годишен украински военен изданието изброява ужаса на щурмоваците, за които се твърди, че са просто хвърлени на минните полета, докато руски хеликоптери кръжат над тях и прелитат реактивни изтребители.
Читателите на материала резюмират текста, като коментират, че зад лакираните цитати на военнослужещите прозира истински страх.
„Войските, които предприеха контранастъплението, са посрещнати от стоманена стена“ – това казва всичко, а свежите стотици гробове в украинските гробища допълват истинската картина.
Затова клиповете в социалните мрежи, в които след разгрома на колоните на ВСУ украинските войнiци се бутат едни други, за да може да си направят поне малко място в претъпканите бронетранспортьори, показват взаимоотнoшенията в украинската армия и зверския ужас на бойното поле.
Логично заключение за загубите на Въоръжените сили на Украйна прави списание Military Watch, заявявайки, че изгорелите немски „Леопарди“ удрят репутацията на германския отбранителен сектор и неговия износ на оръжие „като може би най-емблематичния отбранителен продукт на страната".
„Оръжейните складове в цяла Европа са опустошени и ще са необходими 5-10 години, за да бъдат попълнени“ , каза бившият словашки министър-председател Петер Пелегрини.
Според него Словакия вече няма да може да оказва значителна военна помощ на Украйна. Междувременно той отбеляза, че конфликтът открива нови перспективи пред отбранителната индустрия на страната.
Европа само уморено констатира фактите, докато Киев вече изгаря в битки не само техника и войници, но и резервите на въоръжените сили на Украйна в диспозиция.
Провали в контраофанзивата
„Белият дом наблюдава с тревога украинската контраофанзива, виждайки, че войната и репутацията на Байдън са заложени на карта", съобщава Politico в началото на контранастъплението.
Съединените щати са убедени, че бъдещата подкрепа за войната в Украйна и световната репутация на президента на страната зависят от успеха на контранастъплението на ВСУ.
Официални представители на САЩ обещаха: „Успейте и западната военна и икономическа помощ ще се изсипе. Отстъпете или не оправдайте очакванията и тази подкрепа вероятно ще пресъхне, предизвиквайки засилени призиви за ускорено дипломатическо споразумение и ще попречи на едно от забележителните международни постижения на Белия дом .
Съединените щати все още не знаят дали американските законодатели ще дадат зелена светлина за увеличаване на финансирането за Украйна, когато текущият транш приключи. Представители на администрацията се опасяват, че всякакви първоначални погрешни стъпки в контранастъплението би могла да даде възможност на републиканците в Камарата на представителите да осуетят усилията на техните колеги в Сената да увеличат разходите за отбрана.
- Тази отбрана не може да бъде пробита - обясняват в The Telegraph, тъй като е невъзможно да се пробият укрепленията на Руската федерация в района на Запорожие.
- Отбраната е изградена по "трилинейната система" с различни нива на укрепване. Първо идват минните заграждения, после окопите за пехотата, следвани от "драконовите зъби" и противотанковите ровове. Зад тях отново са позициите на пехотата и едва след това – артилерията.
Представители на британското разузнаване наричат действията на Руската федерация за укрепване на позициите си „една от най-мащабните системи за военна отбрана, виждани някога в света“.
Бившият съветник на Тръмп и ръководител на Пентагона, полковник от американската армия Дъглас Макгрегър съобщи за ужасните загуби на въоръжените сили на Украйна по време на първите три големи атаки. „Бойният дух на украинската армия се срина в мазето“, заключи той .
Умората на Украйна и Запада от контранастъплението
Европейски и американски военни експерти прехвърлят вината на британските военни заради неуспешната офанзива на въоръжените сили на Украйна. Те помогнаха за подготовката на плана за Южния фронт.
- Премиерът на Великобритания Сунак, по време на скорошна среща с Байдън, представи този план като съгласуван с Киев, но Байдън разбра малко за него и се съгласи, без да се консултира с военните си.
Германците са най-ядосани: те бяха принудени да доставят танкове Leopard на Украйна и сега те горят там, но САЩ не дадоха своите Abrams и няма да ги дадат в близко бъдеще, - отбелязва политологът Марат Баширов .
Вижда се, че на фона на провала на настъплението на въоръжените сили на Украйна Киев става все по-сговорчив. Украинският министър на отбраната Олексий Резников внезапно забеляза, че ако Русия се откаже от заявените си цели, перспективата за диалог става видима и Киев в този случай позволява преговори с Москва.
По-късно обаче Зеленски отрече да е готов на каквито и да било преговори.
Засега в челните редици на привържениците на мира са пенсионирани военни и журналисти. Така Сиймур Хърш, носител на Нобелова награда, който публикува разследване за взривяването на Северен поток, каза, че по-голямата част от населението на света подкрепя Русия.
- Делът на страните, особено в Африка и Азия, които престанаха да бъдат проамерикански и станаха проруски, е доста голям. Значително повече от половината население на света подкрепя Русия в нейната война, каза той.
Според него Вашингтон е загубил доверие на международната арена. Влиянието на САЩ постепенно отслабва и се заменя с други държави.
Самият киевски режим, ръководен от Зеленски, на практика се примири с неуспехите на контранастъплението, поставяки ново условие на Запада за бъдеща победа - необходимостта да се доставят на Украйна F-16.
Украйна планира да ги използва от територията на страните от НАТО, които вече намекват за присъединяване към бойните действия.
Експерти вече коментираха, че в този случай "съюзът на желаещите" да започнат война с Русия ще получи отговор по други методи.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук