Защо германският канцлер идва в България
Кирил Петков го знае и сигурно се досеща, че би могъл да поиска отплата
В опит да потуши бушуващите от години регионални конфликти германският канцлер започна поредица визити в балканските страни.
Само за два дни Олаф Шолц ще посети Косово, Сърбия, Гърция, Северна Македония и България. Целта на миниобиколката на Шолц е придвижването на замразените спорове със специален акцент върху този между Скопие и София, пише “Дойче веле”.
Първа спирка от мисионерската обиколка на германския канцлер в петък сутринта бе Прищина.
След среща с косовския премиер Албин Курти Олаф Шолц подчерта, че интеграцията на страните от Западните Балкани в ЕС остава приоритет за неговото правителство на фона на сигналите от някои членове на блока, че интересът им към разширяване намалява.
Канцлерът призова Косово и Сърбия да ускорят диалога си, като каза, че войната в Украйна е направила разрешаването на различията между Косово и Сърбия още по-важно.
“За Косово е важно диалогът със Сърбия с посредничеството на ЕС да бъде придвижен напред. Във времена като тези стойността на сигурността и свободата ни става по-ясна. Това е още по-голяма и по-важна причина Косово и Сърбия чрез приобщаващо и устойчиво споразумение да намерят политическо решение, което да допринесе за регионалната стабилност”, каза Шолц.
От Прищина германският канцлер продължи към Белград, където в петък следобед бе тържествено посрещнат от сръбския президент в “Двореца Сърбия”, пише в. “Данас”.
Визитата на германския канцлер Олаф Шолц на 10 юни в Белград е изключително важна както заради развитите двустранни отношения и позицията на Германия като най-важен външнотърговски партньор на Сърбия, така и заради регионалното сътрудничество и развитието на отношенията със Западните Балкани и европейската им перспектива, коментира Сузана Грубиешич от Центъра за външна политика.
Българският премиер Кирил Петков ще бъде домакин на Олаф Шолц в събота, съобщават от пресслужбата на Министерския съвет. Двамата ще проведат среща на четири очи, последвана от пленарно заседание на двете делегации.
Това е първото двустранно посещение на канцлера в България. Акценти на разговора между Петков и Шолц ще бъдат възможностите за задълбочаване на двустранните отношения, както и актуални теми от международния и европейския дневен ред, включително войната в Украйна, енергийната сигурност в Европа, европейската интеграция на Западните Балкани и др.
Още в началото на обиколката си от Косово Шолц съобщи, че Германия ще проведе международна среща по-късно тази година в Берлин, за да оцени напредъка, постигнат от шестте кандидатки относно изпълнението на критериите за членство в ЕС.
Нахлуването на Русия в Украйна в края на февруари значително засили призивите Черна гора, Сърбия, Албания, Северна Македония, Босна и Херцеговина и Косово да се приобщят към 27-членния блок чрез пълноправно членство или някаква алтернатива.
Пътуването на Шолц в региона идва малко след това на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и преди срещата на върха на лидерите ЕС - Западните Балкани на 23 юни. Същия ден започва и Европейският съвет в Брюксел, на който Скопие се надява да чуе “да” за започване на преговори за членство с ЕС. България обаче засега не е обявила намерения да вдигне ветото си.