Защо подготвиха за Путин "психологическо досие" на Тръмп
Руският президент подхожда сериозно към срещата с американския си колега според средствата за масова информация
Според данни на телевизионния канал "Ен Би Ес Нюз" (NBC News), в Кремъл са подготвили за руския президент Владимир Путин психологическо досие на американския му колега Доналд Тръмп. В него се отбелязва, че американският президент е най-вече "човек, който поема риск и може да бъде наивен".
"В Кремъл се води много сериозна подготовка, включително има документ от седем страници, в който се описва психологическият портрет на Тръмп, основаващ се най-вече на последните два-три месеца", заяви пред "Ен Би Си Нюз" заместник-министърът на външните работи на Русия Андрей Фьодоров.
Защо се правят психологически портрети?
"Такива портрети, без съмнение, са полезни", коментира Сергей Ениколопов, кандидат на психологическите науки, доцент от катедрата по невро- и патопсихология към Московския държавен университет МГУ "Ломоносов". "Когато се срещате с човек, вие искате да знаете нещо за него, за да не го обидите, за да общувате лесно с него, да не го настройвате срещу себе си, а тъкмо обратното", казва в интервю за Газета.ру експертът.
"Всички преговори се градят на това, че всяка от срещащите се страни знае нещо за другата", посочва Ениколопов.
"Преди всяка среща, не само в Кремъл, но и в Белия дом, а и където и да било другаде, където се водят преговори, се опитват да направят някакъв психологически портрет на бъдещия събеседник, за да се разберат неговите взаимоотношения с окръжаващите го хора, да се направят предположения дали той е доверчив или не. Портретите се правят въз основа на статии за дадения човек, на негови текстове, изказвания и биография. Това са най-тривиалните характеристики, които казват: ето този човек е такъв".
Най-необикновеният политик в историята на САЩ
Експерти започнаха да правят портрет на милиардера-републиканец още по време на предизборната кампания. От самото начало Тръмп бе определян като най-необикновеният политик в историята на Съединените щати. Неговият необичаен и по-форма, и по-съдържание маниер на говорене, жестикулация, навикът първо да каже едно, а след това – напълно противоположно нещо – всичко това накара психолозите да се замислят какво представлява ексцентричният милиардер.
В началото на ноември експерти от московска консултантска група по външната политика представиха доклад, озаглавен "Следващият президент на САЩ: професионални профили на Хилари Клинтън и Доналд Тръмп", в който те се опитаха да очертаят психологическия профил на двамата кандидати.
"В речите му гъмжи от грешки, говори рязко, често скача от една тема на друга, но именно този маниер се оказа ключът към неговата популярност", казва за "Руски дневник" анализаторът от групата за консултации по външната политика Олга Ребро.
Според очертания психологически профил Тръмп съчетава развито чувство за интуиция и рязък стремеж да бъде по-прагматичен, черта, която най-силно изплува на повърхността през последните етапи на кампанията му.
"Тръмп може да не е толкова умен, колкото той казва, че е, но категорично той е по-умен, отколкото мнозина си мислят", заключи Ребро.
Руският телевизионен канал НТВ цитира мнението на психолози за Тръмп. Психологът Лена Фейгин посочва, че върху Тръмп не бива се оказва натиск. "При хора от типа на Тръмп натискът предизвиква съпротива", заяви тя. При това, според думите ѝ, на такъв човек може да му се има доверие. Освен това, отбеляза тя, Тръмп може да промени своето мнение.
Източник: Руски дневник