Защо този, който владее Аляска, владее света?
Например, вижте смелия генерал Били Мичъл. Той е родоначалник на ВВС на САЩ
На пръв поглед тази територия на края на Земята няма каквато и да е геополитическа важност. Лед и скали. Как може да са полезни?
Навярно така мислят и нашите императори, продали тези руски земи на Америка. Но не всичко с Аляска е така просто. Има мнение, че това е едно от стратегически най-важните места на планетата.
Например, вижте смелия генерал Били Мичъл. Той е родоначалник на ВВС на САЩ.
През 1935 г (годинапреди смъртта си на 56-годишна възраст) той изнася реч пред Конгреса на САЩ, където покрай другото заявява:
“Вярвам, че този, който владее Аляска, ще владее света. Мисля, че това е най-важното стратегическо място на света.
След четири годинизапочва Вторатасветовна война, а след още четири (през 1943 г.) американците отчаяно се сражават за Аляска с японците. Впрочем, те побеждават в тази борба. Японците са разгромени и деморализирани.
Но защо Аляска се счита от американците (и, явно от японците)за така важно място?
Не само ресурси.
Разбира се, първата мисъл, която ни хрумва, са невероятните ресурси на Аляска. Там има и скъпоценни метали (особено злато), и диаманти, и въглеводороди (нефт, газ, въглища), и биологични ресурси (риба, миди, гори и други).
Да, всичко това е изобилно в Аляска (навремето четох, че сега Аляска дневно носи повече печалби, отколкото Русия получава в рамките на сделката за продажба).
Но природните ресурси в големи количества се срещат на много места.Например в Якутия и Централна Африка. Но за американците тази територия е важна от гледна точка на контрола на най-важните морскипътища.
От Азия към САЩ
Ако погледнем глобуса, то ще видим, че именно край Аляскапреминават много важни морски пътища.
Например, именно край Алеутските острови (Аляска) минава пътят към САЩ от Китай, Япония, Корея, Русия, Виетнам, Индонезия, Малайзия, Филипините. Заедно тези три страни създават едва ли не половината от морскиястокооборот. Но това не е всичко. Именно край Аляска лежи най-краткият път от Малакския пролив до САЩ.
Вижте картата: накратко, всичко което минава през Малакския пролив и иска по-нататък да отиде към САЩ, трябва да поеме към Аляска.
Например корабите от Индия (третата икономика на света), Страните от Персийския залив (на-по-лесно им е да попаднат през Малакския пролив до западното крайбрежие на САЩ), Бангладеш, Мианмар и прочее страни, които също возят стоките си в САЩ (например, Бангладеш е един из основните центрове на света поушиване на дрехи).
Всички тези съдове пресичат Тихия океан, неминуемо преминавайки край Аляска. Затова военните бази в този регион са способни да контролират значителна част от световната търговия.
Понеже Аляска днес принадлежи на самите САЩ,то те могат да се чувстват в безопасност.
Но ако Аляска беше окупирана от японците, то доставките на стоки в САЩ щяха да са значително усложнени. Същото се отнася и до Русия. Ако тя владееше днес Аляска, това щеше да е сериозен коз за натиск спрямо Америка.